Таку думку сайту "24" висловив політичний експерт Тарас Чорновіл, коментуючи ухвалення Верховною Радою заяви-відповіді парламенту Польщі.
А чи взагалі потрібно реагувати на те, що самі поляки демонстрували, як внутрішню акцію? Це типовий маразм типової крайньої правої партії "Право і справедливість", яка ініціювала це рішення. В певних ідеологічних аспектах "Право і справедливість" нагадує нашу "Свободу". Вони живуть не так майбутнім, як минулим. До свого виборця звертаються зі старими історичними образами і старими історичним мозолями, на яких постійно топчуться,
– зауважив експерт.
На переконання Чорновола, доречніше б було Україні на державному рівні реагувати на більш болючі заяви Росії про те, що вона виграла Другу світову війну без України, на постійне переписування історії.
Це набагато більш реваншистська заява. Але Україна на державному рівні на це не відреагувала. Є всі підстави перед тим, як з’ясовувати стосунки з Польщею, з’ясувати – а що це за така країна "Росія"? Була Московія, Росії не існувало. Русь – це була Україна із столицею в Києві. Це вкрадена назва,
– наголосив політолог.
За словами Тараса Чорновола, Україна могла б зробити так, як Греція, яка добилася, що в світі назва "Македонія" не визнається. Це частина Греції. Треба, на його переконання, боротися проти тих, хто насправді нам загрожує, хто нас зневажає – і не тільки в історичному, а й в сучасному полі.
Експерт також зазначив, що якщо взяти Львівщину, Холмщину і більший відрізок часу – не 1943-1945 роки, а по 1947 рік, то українців було знищено поляками в багато разів більше. Тому геноцид був і з протилежного боку. Однак, вважає він, ухвалювати Україні таку заяву не треба, оскільки це гратиме на руку Москві.
Читайте також: Волинська трагедія: чому знову розгорівся конфлікт між Україною і Польщею
В той же час, зауважив політолог, Польща своє рішення про геноцид компенсувала тим, що підтримувала Україну. Зокрема, у протистоянні з Росією.
Варшава не збирається знаходити спільну мову з Москвою, і це для нас дуже важливо. Поляки масово дискредитують Росію в Євросоюзі. Варшава заявляє, що буде не просто адвокатом і промоутером України в ЄС, а наполягатиме на вступі нашої держави в цю організацію. У Польщі влада йде вперед, але її голова повернута назад, звідси ця риторика про Волинь. Але вони роблять для нас багато корисного,
– підкреслив експерт.
"Які б рішення не ухвалював польський сейм, ми вважаємо що це певна інфантильність і ставимося до цього скептично. Але ми залишаємо за собою позицію: це була жахлива подія, братовбивча війна. Сумно, що це було допущено. Ми переконанні: всі, хто підняв руку на життя іншої людини – злочинці. Ми пробачаємо і просимо пробачення. Не відмовляємося від своєї вини, але і не знімаємо вини з тої сторони", – підкреслив Тарас Чорновіл.
Нагадаємо, 22 липня нижня палата польського парламенту ухвалила резолюцію щодо Волинської трагедії, назвавши її геноцидом польського народу. За рішенням Сейму, 11 липня оголосили Національним днем пам’яті. Верховна Рада 8 вересня прийняла заяву-відповідь, де зазначено, що рішення польського сейму – вияв політизації трагічних сторінок українсько-польської історії.