Архів
Курси валют
Погода
   youtube @24
   Loading...
   google @24
   RSS СТРІЧКА
   Загальний RSS

   Топ новини

   Відео новини

   Пряма трансляція на
   Останні випуски

   Етнічний українець, який був радником Маргарет Тетчер та якого обрали до Британського парламенту

   Стефан Терлеецький – перший етнічний українець, обраний до Британського парламенту.

   Його життя – готовий сценарій пригодницького фільму. Успішний бізнесмен і політик, він був радником у самої Маргарет Тетчер та особисто зустрічався з Папою Римським та президентом Рейганом. Втім такою привітною доля стала лише в другій половині життя, а в першій не шкодувала ударів.

   Стефан народився у невеличкому селі Івано-франківської області. З самого малечку відчув усі реалії комуністичного режиму: частину родичів відіслали в Сибір. Інших переселили на схід країни. Не встигли вони оговтатись, як прийшла німецькі окупанти. Спочатку 14-літнього хлопця змусили відбудовувати міст, а далі в якості остарбайтера вивезли в Австрію.

   Незабаром радянські війська захопили Австрію. Здавалось всіх робочих зараз повернуть на батьківщину. І тільки в потязі їм заявили, що всі вони прямують на продовження війни у Японію.

   Стефан втікає і опиняється в Британії. Декілька австрійських шилінгів міняє в Лондоні на 1 британський фунт. Мови не знає. "Бувало й гірше", – думає Стефан і влаштовується на шахту Уельса, далі кухарем у буфеті гірників, а згодом опиняється у готельному бізнесі. Доки не купує власний готель. Та в цей момент з рідного села приходь сумна новина – тато теж у засланні.

   Читайте також: Голлівудський актор українського походження, що надихав цілі покоління астронавтів NASA

   Терлецький розумів, щоб визволити батька йому слід стати політиком і у 83-му мешканці Уельсу таки його делегують у парламент. "Якби мій батько і мої друзі в Україні знали, що я тут стою, і чули, що я кажу, в них текли б сльози радості", – з такими були перші слова Терлецького у легендарному Вестмінстері.

   Маргарет Тетчер обирає його своїм радником. Окрім інтересів уельсців, українець лобіює ще одне – визволення батька. І вже наступного року вся країна стала свідком їхньої емоційної зустрічі після 42 років розлуки. Цю подію британське суспільство сприйняло як маленьку перемогу над радянським режимом.

   Наступні 8 років Терлецький представлятиме Великобританію в Раді Європи. Завдяки ньому Британія подавала ноту протесту в ОБСЄ щодо заглушення західних радіостанцій радянськими спецслужбами та арешту 41 члена Гельсінської правозахисної спілки.

   У грудні 1992 королева Єлизавета нагородила Стефана Терлецького орденом Командора Британської Імперії – однією з найвищих державних нагород Сполученого Королівства.

   Читайте також

   powered by lun.ua
   Пропозиції партнерів
   Коментарі
   Залиште відгук