Журналісти "Настоящего времени" та "Муниципального сканера" здобули документи, які інформують про компанії, які порушують міжнародні санкції.

Читайте також: Працюють в обхід санкцій у Криму: виявлено слід Lufthansa та інших компаній

Економічні обмеження України, США та Євросоюзу порушують мільярдери Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ, компанії, які перевозили "зелених чоловічків", російський бізнесмен і акціонер "Нової газети" Олександр Лебедєв, колишній міністр оборони України Павло Лебедєв та багато інших бізнесменів. Також на півострові працюють компанії, пов'язані з німецьким авіаперевізником Lufthansa, виробником горілки Medoff, найбільшим у світі депозитарним банком Bank of New York Mellon.

Рінат Ахметов
Рінат Ахметов

Наприкінці 2018 року так званий заступник міністра економрозвитку анексованого Криму Андрій Кулик заявив, що на півострові продовжують працювати компанії з ЄС та США. Проте через санкції "не всі хотіли, щоб афішували їх імен". Уже влітку 2019 року уряд Росії дозволив приховувати з державного реєстру інформацію про кримські компанії. Дані будуть засекречувати, якщо компанія перебуває під іноземними санкціями, працює з держоборонзамовленням або має там свої філії.

Експерти з санкційного права США і ЄС розповіли, що найчастіше важко визначити, що саме вважається порушенням, адже закони сформульовані абстрактно.

Закон про санкції дуже важко зрозуміти. Мені здається, що іноді формулювання роблять двозначними спеціально. Одна з моїх улюблених фраз: "санкційні закони написані не для того, щоб опрацювати будь-який можливий бізнес-сценарій, а щоб домогтися певної політичної мети",
– заявив американський юрист з компанії Ferrari&Associates Ерік Феррарі.

За час, поки тривало розслідування, невелика частина європейських і американських компаній пішли з півострова і фактично перестали порушувати санкції. Але, як кажуть фахівці із санкційного права, це не знімає з них відповідальності навіть у разі повного скасування економічних обмежень.

Понад півтора року телеканал "Настоящее Время" і антикорупційний проєкт "Муніципальний сканер" досліджували бізнес у анексованому Криму. Журналісти виявили понад сотню європейських, американських, російських, українських компаній, які порушують міжнародні санкції щодо Криму. Росія анексувала український півострів Крим в березні 2014 за результатами так званого "референдуму", проведеного в присутності озброєних людей у ​​військовій формі. Міжнародні організації визнали анексію Криму незаконною і засудили дії Росії, країни Заходу ввели проти неї економічні санкції. Кремль заперечує анексію півострова і називає це "відновленням історичної справедливості".