Про це 24 Каналу розповів російський опозиціонер, експерт у галузі нафти та газу, філолог, журналіст, історик, сходознавець Михайло Крутихін, зауваживши, що санкцій проти російського газу не було.
Дивіться також Союзник на двох стільцях: до чого Ердоган готує Путіна та як на це впливають гроші Катару
"Газпром" міг спокійно постачати газ європейським споживачам. Але там з квітня 2021 року з власної волі почали скорочувати постачання газу на Захід. Спершу вони перестали закачувати газ в підземні сховища на території Німеччини та Австрії. Потім прикрили газопровід до Фінляндії та газогін "Ямал – Європа". Так само знизилося перекачування через "Північний потік-1" та через газопроводи в Україні.
Ціни впали, обсяги не ростуть. "Газпром" фактично сам пішов з європейського ринку за рішенням російського керівництва, яке хотіло заморозити Європу. Нічого не сталося. Всі очікування та прорахунки були неправильними. "Газпром" бідніє,
– зауважив Крутихін.
Дивіться розмову з Михайлом Крутихіним на ютубі 24 Каналу
Європа запровадила багато важливих рішень
Як наголосив Крутихін, Європі було складно через рішення "Газпрому". Але вони змогли ухвалити низку жорстких рішень та стабілізувати ситуацію.
Довгий час частина європейських керівників сприймала спершу СРСР, а потім Росію надійними постачальниками. Хоча економічні експерти Єврокомісії неодноразово попереджали, що не можна розраховувати на країну-агресорку.
Спершу Європа була змушена різко підвищити ціну на газ, щоб "переманити" скраплений газ з азіатського ринку. Згодом довелося будувати нові термінали, газопровідні перемички через кордони, щоб перекидати обсяги газу.
Також європейські країни зупинили вихід з експлуатації АЕС, вугільних електростанцій. Паралельно там почали прискорювати розвиток вітроенергетики, сонячної енергетики та впроваджувати заходи з енергоефективності.
Це було дорого. Але Європа пішла на жертви, бо вирішила, що свобода є важливішою за дешевий російський газ. Тому вони послали російське керівництво та сказали, що обійдуться без цього газу. І обійшлися,
– розповів Крутихін.
Ситуація в Росії: коротко
- Санкції однозначно вдарили по прибутках Росії від продажу сировини. Це вплинуло також на падіння курсу рубля, від чого постраждали і такі гіганти, як "Газпром".
- До прикладу, за даними російських ЗМІ, чистий прибуток "Газпрому" за 2022 рік знизився на 41% за міжнародними стандартами звітності. Тоді вони заробили 15,3 мільярда доларів, а рік до того – 26,1 мільярда доларів.
- У травні Фінляндія розірвала довгостроковий контракт на постачання газу із "Газпромом". Все сталося через суперечки щодо способу оплати.