Такими є результати дослідження VoxCheck. Команда експертів зібрала 424 цитати 20-ти українських топ-політиків і перевірила їх на правдивість. Цитати відбирали з YouTube, телебачення, офіційних сторінок у Facebook, на сайтах партій та у новинах. Дослідження проводили з початку вересня 2017 року.

Читайте також: Соціологи оприлюднили імена майбутніх лідерів на виборах Президента України

Найбільшим брехуном в українській політиці виявилась лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко. 26% її цитат виявились брехнею, 48% – маніпуляцією, 17% – перебільшенням і лише 9% – правда. Цікаво, що Тимошенко часто оперує статистикою, при чому не взятою з голови, а правильною. Та вона так розставляє акценти, що значення статистики змінюється до невпізнаваності. Як стверджують експерти, свої маніпуляції Тимошенко, зазвичай, будує на таких прийомах: опускає частину інформації; підмінює поняття; завищує або занижує оцінку; некоректно порівнює дані.

Аналітики VoxCheck наводять приклад маніпуляцій у стилі Тимошенко – як вона описувала пенсійну реформу цієї осені. Начебто влада підвищує українцям пенсійний вік до 65 років і скорочує коефіцієнт при нарахуванні пенсій за кожен відпрацьований рік.

Читайте також: Скільки жителів окупованих територій вважають, що в Україні – громадянська війна: дослідження

"Все правда. За винятком кількох деталей. Українці виходитимуть на пенсію в 65 років тільки з 2028 року. По-друге, коефіцієнт дійсно знижується, але на його тлі збільшується зарплата для розрахунку пенсій. В такий спосіб вони вирівнюються для тих, хто виходив на заслужений відпочинок в різні роки. Тобто Тимошенко навмисно опускає частину інформації", – йдеться в дослідженні.

Серед найбільших українських політиків-брехунів опинився також творець партії "За життя" Вадим Рабінович. "Якщо Тимошенко маніпулює зі знанням справи, то Рабінович часом просто плутає дані або не розуміє, про що говорить", – кажуть експерти. Взяти хоча б його фрази про те, що "найбільші інвестиції в цьому році прийшли в Україну з Росії" та "гастарбайтери принесли до держбюджету понад 4,2 млрд" (по-перше, гроші заробітчан не йдуть до бюджету, їх отримують родичі; по-друге, цифра неправильна: українські заробітчани переказали в Україну в першому півріччі 2017 року лише 300 млн доларів, а російські інвестори вклали 119 млн доларів).

Читайте також: Накипіло: які області України готові вийти на Майдан

Замикає трійку брехунів співголова фракції "Опозиційний блок" у парламенті Олександр Вілкул. З 31 його фрази лише 5 були правдивими.


Лідером у рейтингу брехунів стала Юлія Тимошенко

Рейтинг "правдорубів" очолив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. 71% його цитат були правдивими. Недалеко від нього відстав президент Петро Порошенко – 69% правди у висловлюваннях. Їхня риторика приблизно однакова – багато статистики, мало емоційних фраз і суцільний позитив. Гройсман, наприклад, акцентує увагу на виконаній урядом роботі, описі законопроектів, ініційованих Кабміном, бюджеті тощо: "Ми побудували, ми запустили, ми ініціювали".

Читайте також: "Не підмажеш – не поїдеш": скільки українців давали хабара за останній рік

Замикає трійку "правдорубів" екс-голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі. Його промови кардинально відрізняються від риторики Порошенка і Гройсмана. У 60% випадків він говорить про негатив, половина цитат містять емоційне забарвлення. Він обурюється щоразу, як йдеться про стан української економіки і боротьби з корупцією, але позитивно описує свої досягнення в Грузії. І в першому, і в другому випадку він в основному правдивий, хоча любить і перебільшити.

На четвертій сходинці "правдорубів" – мер Львова Андрій Садовий. 64% його цитат – правдиві. На п'ятому місці – депутат від "Волі народу" Ярослав Москаленко (60% правди).


Рейтинг "правдорубів" очолили Порошенко, Гройсман і Саакашвілі

Читайте також: ТОП-20 українських багатіїв: у кого найбільше зросли статки