Аналіз результатів майже сотні наукових робіт, присвячених ефектам помірного вживання алкоголю, показав, що корисні ефекти, приписувані подібній звичці, насправді не існують.
Про це заявляють учені в статті, опублікованій в Journal of Studies on Alcohol and Drugs.
Завдяки цим публікаціям існує уявлення про те, що алкоголь — корисна для людини річ. У нас є багато причин сумніватися в цьому,
— заявив Тім Стоквелл з університету міста Вікторія (Канада).
Стоквелл і його колеги проаналізували понад 80 наукових робіт, присвячених впливу спиртного на роботу тіла і мозку людини.
В цілому в цих дослідах брало участь майже чотири мільйони людей, приблизно 367 тисяч, з яких померли за минулі роки з природних причин або в результаті нещасних випадків.
Читайте також: Пивний ринок: в яку пору року українці споживають найбільше пива?
Аналізуючи висновки і дані таких робіт, група Стоквелла помітила одну загальну для всіх них проблему — в переважній більшості подібних досліджень їх автори ніколи не порівнювали "людей, які помірно споживають алкоголь" з тими, хто його взагалі не вживає, обмежуючись виключно порівняннями з колишніми алкоголіками й тими, хто кинув вживати міцні напої.
Подібне спрощення, як підкреслює дослідник, є вкрай небезпечним і некоректним, так як багато колишніх алкоголіків кинули пити якраз через зростаючі проблем зі здоров'ям.
Стоквелл і його колеги спробували виправити ці дослідження, відкорегувавши дані експериментів.
Такі уточнення і навіть просте видалення даних, підготовлених некоректним чином, фактично обнулив корисний ефект від алкоголю.
Як виявилось, люди, які випивають менше ніж одну-дві порції алкоголю в тиждень, анітрохи не здоровіше, ніж їх непитущі однолітки, і живуть вони так само довго або мало.
З цієї причини Стоквелл закликає ставитися до досліджень, що говорять про позитивний вплив алкоголю, вкрай скептично — як видно, позитивний ефект від спиртного мінімальний, якщо він взагалі існує.