Про це розповіла виконавча директорка Центру протидії корупції Дарія Каленюк. "Інструментарій, який там запроваджений, слабкий і має ознаки того, що реальною ціллю цього законопроєкту є збільшення і узурпація влади", – сказала Каленюк.

До теми Великий бізнес має бути, але впливу олігархів не буде, – Зеленський

Інструменти для боротьби з олігархами

Вона пояснила, що для того, щоб олігархів вивести у чіткі правила гри, потрібна діяльність сильних та незалежних інституцій. Це, за словами виконавчої директорки ЦПК, судова інституція та Антимонопольний комітет.

"На жаль, в нас ці 2 інституції не показали результату роботи. До судів не має довіри, це одна з найкорумпованіших гілок влади, я не побачила жодної згадки у законі про олігархів, яка б стосувалася очищення судової гілки влади", – зазначила Каленюк.

Вона додала, що Антимонопольний комітет вже може перевіряти великий бізнес, що належить олігархам, на ознаки порушення Антимонопольного законодавства, є заходи реагування і відповідна процедура, яка стосується й медіа.

Без побудови сильних інституцій у судовій гілці влади та без Антимонопольного комітету, будь-яка деолігархізація – це популізм та профанація,
– зазначила Дарія Каленюк.

Олігархів можуть карати по-різному

Виконавча директорка ЦПК зауважила, що наразі логічним є питання про те, хто перевірятиме, наскільки олігархи виконують закон. За її словами, гарантій того, що всі люди, які є олігархами, будуть у відповідному реєстрі – нема.

Каленюк пояснила, що виконати цей законопроєкт ефективно і провести деолігархізацію без роботи відповідних інституцій неможливо.

"Це буде дуже вибіркова робота, у ручному режимі – через адміністративні процедури і адмінресурс. В мене відчуття, що різних олігархів влада буде по-різному карати", – вважає Дарія Каленюк.

Вона наголосила, що ключовий орган для боротьби з олігархами – це Антимонопольний комітет, який може перекрити вплив олігархів на медіа та окремі монополії.

Дарія Каленюк про проєкт закону щодо олігархів: дивіться відео