Це прослідковується в документах, розповіла директорка Музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк.

Важливо Визнання Голодомору крізь роки: від перших згадок у західній пресі та до сьогодні

Відповідно до документів та експертиз, проведених протягом 1934 – 2003 років, раніше ніхто не говорив про менше число, ніж 7,5 мільйона.

Після втручання Росії цифри зменшились

Стасюк розповіла, що у 2003 році 25 країн-членів ООН підписали Спільну заяву з нагоди 70-х роковин Голодомору. Там було вказано кількість жертв від 7 до 10 мільйонів.

Тоді, за словами директорки, у роботу включились так звані російські дослідники "всесоюзного голоду". Вони нарахували лиш 3,5 мільйона.

Архіви ніхто не брав у руки 85 років

Згодом деякі історики почали впроваджувати в Україні цифру у 3,5 мільйона, приховуючи і применшуючи наслідки геноциду. Натомість матеріали, які підтверджують справжню кількість жертв, є. Коли вони лежали в архівах, ніхто не брав у руки їх протягом 85 років. Тепер документи вивчають.

Наприкінці 30 років 20 століття демографи зазначали, що в Україні не тільки немає приросту населення, а є мінус 7,7 мільйона.

Яка реальна кількість жертв

Стасюк констатувала, що дослідники кажуть про 10,5 мільйона загиблих. Це науково доведена чисельність жертв комуністичного режиму.

Проте директорка зазначила, що науковці ще не порахували жертв геноциду на етнічних територіях, де проживали українці в Росії.