Про це 24 каналу розказав народний депутат України, голова комітету ВРУ з питань правової політики Денис Маслов. Він пояснив, що з початку повномасштабної війни росії з Україною Вища рада правосуддя фактично не працювала, адже напередодні вторгнення окупантів, 22 лютого, 10 членів ВРП склали свої повноваження.
Зверніть увагу Потрібно очистити судову систему, – Маселко розповів про перші кроки у Вищій раді правосуддя
Парламент вже обрав членів ВРП
За словами Маслова, згідно з прийнятим минулого року законом, змінилися процедури добору до Вищої ради правосуддя. Тепер у цьому бере участь Етична рада, що складається з представників міжнародних організацій та судової влади України. Це має забезпечити прозорі процедури добору, зокрема й в частині доброчесності тих кандидатів, яких обирають на посаду у ВРП.
Досить символічним стало те, що саме парламенту довелося першому заповнювати квоти за новим законом. Парламент має 2 вакансії, які закрили на засіданні 15 серпня. Так, Рада обрала до складу ВРП науковця Миколу Мороза та адвоката і громадського діяча Романа Маселка.
Після їхнього обрання кількість діючих членів Вищої ради правосуддя збільшилася до 5. Загалом їх має бути 22, але для того, щоб ВРП стала вповноваженою потрібно хоча б 15.
Нардеп зауважив, що наступним доформовувати склад Ради має з'їзд суддів, який повинен заповнити 10 місць. Оскільки у ВРП вже діє 2 члени від цього з'їзду, суддям потрібно обрати ще 8 людей. Крім того, по 2 члени Вищої ради правосуддя мають призначити з'їзд адвокатів, з'їзд прокурорів та з'їзд вищих навчальних закладів, а ще одного – президент.
Коли нова Вища рада правосуддя зможе почати роботу
Якщо все піде за тим планом, який у нас є, до кінця року ми можемо отримати новий склад,
– сподівається Маслов.
Він підкреслив, що раніше була можливість укомплектувати ВРП вже у вересні, однак зараз, за реальними оцінками, це можливо на кінець осені.
"Наші герої на фронті захищають питання справедливості – базової цінності людей, без якої не може існувати сучасна демократична країна. Наші герої помирають за це, тому ми маємо зі свого боку відпрацювати на всі 100, щоб повернути справедливість у наше суспільство. Звичайно, це не можна зробити без повноцінно функціонуючої судової системи", – вважає депутат.
Що відомо про конкурс кандидатів до ВРП
- 23 липня президент Зеленський видав указ, яким затвердив положення про проведення конкурсу з добору кандидатів у члени Вищої ради правосуддя. Також він постановив створити конкурсну комісію з добору цих кандидатів.
- Як саме проводити конкурс на посаду, визначатиме комісія. Її голова повинен подати список рекомендованих кандидатів на розгляд президентові.
- До складу комісії увійшли Сергій Гринчак, Тарас Дідич, Борис Кофман, Сергій Очеретний та Захар Тропін.