Як йдеться на офіційному сайт держрегулятора, у січні до них надійшло багато звернень і щодо показу окремих фільмів, і щодо контенту та ідеологічного спрямування телепрограм та концертів. Так, найбільше критикувалася "законодавча колізія щодо практики трансляції деяких радянських фільмів".
Читайте також: "Інтер" і СТБ показували радянські фільми на Новий рік: Нацрада відреагувала
"Це питання потребує роз’яснення ще й тому, що окремі представники індустрії замість пропозиції глядачеві нового контенту штучно створюють в інфопросторі сенсаційні кампанії навколо продукту старого радянського виробництва. Українську аудиторію намагаються тримати в контексті ностальгії за минулим, маніпулятивно використовуючи для цього кінематограф", – підкреслюють у Нацраді.
Як пояснюють представники органу, цьому сприяє зокрема нерозв’язана суперечність навколо застосування обмежень згідно з законодавчо обумовленим переліком осіб, які створюють загрозу національній безпеці України. Крім того, досі не узгоджено положення двох законів, які сторони трактують відповідно до своїх інтересів.
"З одного боку, закон України "Про кінематографію" визначає три категорії фільмів, які не дозволяється розповсюджувати та демонструвати на території України (вироблені після 1 серпня 1991 року та містять пропаганду; вироблені після 1 січня 2014 року; одного з учасників фільму внесено до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці). Водночас у цьому законі немає положень щодо заборони фільмів, вироблених до 1 серпня 1991 року", – зауважили у регуляторі.
Крім того зазначається, що в Законі України "Про телебачення і радіомовлення" є чітка норма: "Не допускається використання телерадіоорганізацій для трансляції аудіовізуальних творів, одним із учасників яких є особа, внесена до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці".
Таким чином, нема чіткого розуміння, як реагувати на трансляцію радянського фільму, який було створено до 1991 року за участю особи, внесеної до переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, і прокатне посвідчення на цей кінематографічний твір не скасоване. Користуючись цією обставиною, спритні телеменеджери вкотре пропонують глядачеві замість якісного й широкого розважального асортименту нав’язливу й уже застаріло дражливу та ще й з політичним присмаком трансляцію фільмів, які їхніми стараннями з кіно перетворилися на засіб боротьби,
– додають у Нацраді.
Читайте також: Канал Ахметова видав російський серіал за український під несправжньою назвою, – ЗМІ
На думку представників органу, ще одним суперечливим моментом є так зване спільне виробництво, коли "фільм автоматично стає національним, навіть якщо там є лише "русский мир". Поготів угоди про спільне виробництво кіновідеопродукції України з Російською Федерацією немає.
"Інша категорія звернень, що надходять до регуляторного органу стосується виступів українських артистів, які активно гастролюють у Російській Федерації. У цій ситуації Національна рада не має жодних важелів впливу на телерадіоорганізації, бо закон взагалі про це нічого не каже. У цьому випадку будь-яка дія регулятора на обмеження буде оскарженою в суді", – констатують у Нацраді.
У зв’язку з вищевикладеним пропонується президенту та пларламенту ухвалити відповідні зміни до законів і вирішити це питання якнайшвидше.