Наші пращури утворювали прізвища за кількома критеріями. Про це детальніше – розповідає 24 канал з посиланням на працю "Сучасні українські прізвища" мовознавця Юліана Редька та генеалогічне товариство "Рідні".
Цікаво 3 українські прізвища, які мають американське походження: перевірте своє у переліку
Походження відомих українських прізвищ
Чимало українських родових імен вказували на особливості зовнішності людини. Так, прізвище могло багато розповісти про свого носія та його вигляд. До таких родових імен належать: Губенко, Носенко, Рябко, Легкоступ, Чернявий, Чорняк, Світлий, Білан, Рябчук, Дзюба, Горбініс, Головатий, Чуб, Червонюк, Бородавко, Смаглюк, Зеленчук, Жовтун, Бородій тощо.
Водночас наші предки досить часто утворювали прізвища з огляду на рід діяльності його носія. Серед таких родових імен: Шевченко, Маляренко, Коваленко, Мельник, Ковальчук, Ткач Бондаренко, Угляр, Смоляр, Смолярчук, Смолярський, Будник, Будниченко, Пекар, Пекарський, Мельниченко, Вовняр, Токар, Столярчук, Слюсар, Стельмах, Кожем'як, Рудник, Винник, Колісник, Кравець, Сердюк, Козак, Візник, Крамар і Дворецький.
Крім цього, у сучасному світі нерідко можна почути прізвища, що вказують на місце народження людини. Що цікаво, більшість таких родових імен утворилася ще за часів козацтва. До таких прізвищ належать: Лебединський, Полтавський, Яровий, Гайовий, Загребельний, Прилуцький, Поліщук, Волинський, Галицький, Грабовець, Канівець, Бориславський, Боярський, Бузовський, Бучацький, Васильківський, Вишневецький, Вінницький, Водолазький, Володарський, Городецький, Горохівський, Грушевський, Дзиговський, Дібрівський, Жаботинський, Жванецький, Заболотний, Забужний, Заборовський, Заборій, Завадовський, Заводовський, Загоровський, Береговий, Лісовий, Дністренко тощо.
У давнину наші предки прагнули захиститися від злих духів і нечистої сили. Тому пращури часто утворювали прізвища, які походять від назв тварин. Ці родові імена вважаються доволі поширеними, оскільки їх мають тисячі українців. До таких прізвищ належать: Сова, Заєць, Кіт, Вовк, Лисиця, Дятел, Ведмідь і Синиця.
Походження українських прізвищ / Фото Freepik
Які прізвища мають іншомовне походження
Деякі українські прізвища мають німецьке походження. До таких родових імен належать: Акер, Бавер, Бекер, Вольф, Гаєр, Гобер, Лангер, Найдер, Пельц, Райтер, Шнайдер, Адермах, Зальцман, Райтман і Цімерман.
До того ж в Україні можна часто почути прізвища, які походять з Росії. Найчастіше ці родові імена зустрічаються на територіях, які були під владою країни-агресора. Серед таких прізвищ: Гончаров, Кузнєцов, Алексєєв, Красильников, Мельников, Бондарєв, Богданов, Бочаров, Ковальов, Кожевніков, Плотніков, Столяров, Ткачов, Токарев і Ямщиков.