Втім, досить велика кількість прізвищ майже не збереглася до сьогодні. Про родові імена, які зникають, розповідає 24 канал з посиланням на працю "Сучасні українські прізвища" мовознавця Юліана Редька.
Не пропустіть 17 красивих українських прізвищ, які майже не почуєш у наш час: перевірте своє у списку
Добірка прізвищ, які зникають
Мовознавець Юліан Редько дослідив прізвища, утворені морфологічним способом, які мали форму родового відмінка однини й множини. У давнину вони були досить поширеними серед українців. Втім, наразі прізвища, які утворювалися від імені або прізвиська батька, сьогодні майже неможливо почути. Вони мають характерні суфікси "-ат" або "-ят". Серед таких родових імен:
- Романчат;
- Максимчат;
- Хведченят;
- Конят;
- Миков'ят;
- Процев'ят;
- Стар'ят;
- Щурат.
У XVI—XVII століттях було чимало прізвищ у формі родового відмінка. Вони вказували на приналежність людини до її сім'ї. Так, досить поширеними серед селян були прізвища: Кривого, Чорного, Кривобокого, Лукина та Возної.
У зв'язку з розвитком суспільного життя родові імена, утворені від прізвиська батька чи матері, зникають. Як запевнив Юліан Редько, причиною цього також могло стати узгодження прізвищ до простішої форми для кращого сприйняття. Так, Чорного перетворився у Чорний, Возної – у Возний, а Лукина – в Лукин.
Українські прізвища / Фото Freepik
Які українські прізвища вважаються рідкісними
Прізвище Червоноокий вважається рідкісним, бо має лише 16 його власників, більшість з яких проживає на Черкащині, Дніпровщині та Закарпатті. Його носії жили під час Першої світової війни, Голодомору та Другої світової війни.
До того ж прізвище Чорторийський – ще більш рідкісне, оскільки налічується лише 2 його носії. Вони наразі мешкають на Дніпровщині.
Водночас родове ім’я Заваликут налічує лише два його носії. Вони проживають у Києві.
Прізвище Кривоглавий також вважається рідкісним, бо в Україні мешкає лише 6 його носіїв.