Так, в Україні сформувалася традиція, коли ім'я матері ставало основою для прізвища. Про такі родові імена – розповідає 24 Канал з посиланням на Етимологічний словник українських прізвищ.
Цікаво 20 найпоширеніших прізвищ в Україні: перевірте своє у списку
Добірка прізвищ, які походять від імені матері
Такі прізвища називають ще матронімами. У давнину жінки не мали стільки ж прав як чоловіки. Тому лише особи чоловічої статі могли стати головою роду. Однак цей статус здобувала жінка, якщо родина втрачала батька. У такому разі сім'я отримувала прізвище, утворене від імені очільниці роду. Що цікаво, ці родові імена вирізнялися серед інших. Вони вказували на важливість ролі жінки в суспільстві.
Досить багато прізвищ утворилося від імені Ганна, яке має давньоєврейське походження та означає "прихильність" або "добра воля". Серед них: Ганенко, Ганчук, Ганич та інші.
Також в Україні можна часто почути прізвища, сформовані від імені Галина, що має давньогрецьке походження та перекладається як "спокій". До таких варіантів належать: Галенко, Галчук Галкевич і Галич.
Прізвища, утворені від імені Варвара, що має давньогрецьке походження та означає "іноземка" або "варварка", досить поширені серед українців. Так, варіанти: Варваренко, Варварчук, Варварук, Варварюк, Варварич, та Варварецький – популярні, тому їх власники живуть в усіх областях України.
Водночас чимала кількість українців може похизуватися прізвищами, утвореними від імені Катерина, що має давньогрецьке коріння та означає "чиста". Серед таких варіантів: Катериненко, Катеринич і Катериненчук.
Крім цього, у давнину були поширеними прізвища, які походять від імені Василина, що утворене від чоловічого варіанту Василь та означає "царственна". До таких родових імен належать: Василиненко, Василинюк та Василинин.
Українські прізвища, утворені від імені матері / Фото Freepik
Які прізвища вказують на те, що жінка була головою родини
Український мовознавець Юліан Редько у своїй праці Сучасні українські прізвища описав родові імена, які вказують на те, що рід очолювала жінка. У давнину чоловіки могли піти на війну або покинути сім'ю через інші обставини. У такому випадку головною ставала жінка та утворювалися прізвища від їх імен. До таких варіантів належать: Ганзенко, Гандзюк, Гапченко, Любащенко, Любченко, Любарщук, Євдошенко, Івженко, Харитенко, Химченко, Хівренко, Марущак, Марусяк, Марухненко, Марущенко, Марунчак, Масьома, Натальченко, Наталуха, Наталенко, Оксанич, Оксанчук, Оксаниченко, Ольжич та Ольжиченко.