Нагадаємо, бойовики через місію ОБСЄ передали українській стороні тіла трьох воїнів, загиблих у бою під Кримським на Луганщині. В момент передачі так званий незалежний спостерігач із чистою російською мовою тепло привітався із терористом – речником луганських терористів Андрієм Марочком. Так, наче вони старі приятелі.
Із зафіксованого на відео діалогу видно, що ОБСЄшник та терорист давно знайомі та підтримують зв'язок. Але далі ще більше. Прощаючись зі своїм луганським приятелем, представник місії віддав йому військове вітання.
Читайте також: "До бою!": українські танкісти заявили про готовність будь-якої миті повернутись на передову
Це викликало бурхливу реакцію в Україні, тому сьогодні, 27 листопада, у місії ОБСЄ вирішили пояснити поведінку свого представника.
"З відеоматеріалів видно, як спостерігач припустився необачності (з цього приводу ведеться внутрішня робота з метою недопущення її повторення). Шкода, що вся увага була прикута до цього механічного жесту. Це був мимовільний жест, притаманний для багатьох людей, які раніше служили в збройних силах; він у жодному разі не свідчить про схвалення або навіть прихильність до будь-якої позиції чи точки зору. Він, звичайно, не повинен відволікати увагу від тієї важливої роботи, яку виконують спостерігач і його колеги", – зазначили в ОБСЄ.
Це вже не перший випадок, коли працівники місії симпатизують бойовикам. Навесні минулого року один зі спостерігачів засвітився на весіллі бойовиків. Тоді у місії пояснили, що він нібито проходив повз, але все одно вирішили його звільнити. Справа в тому, що складі у місії ОБСЄ в Україні дуже багато росіян, про неприпустимість чого неодноразово заявляли в Україні.
Значна кількість російських агентів впливу, штатних агентів російських спецслужб перебувають у нас на легальних підставах і в принципі працюють на бойовиків,
– зазначив журналіст Юрій Бутусов.
Демобілізований прес-офіцер 58-ї бригади, яка рік тримала оборону Авдіївки каже, що зі своїми прямими обов'язками спостерігачі справлялись, м'яко кажучи, на "двійку".
"Вони завжди приїздили десь о 10 годині ранку. Постояли годинку-дві та поїхали на обід. Приїхали. До 17 години ще постояли трохи, ну і поїхали. Зазвичай, вночі та на початок серйозних обстрілів не було", – розповів прес-офіцер 58 окремої бригади ЗСУ (2015-2016 рр.) Денис Наумов.
Читайте також: Терорист Плотницького зробив гучну заяву щодо обстрілу Луганська
Не кажучи про те, що безпосередньо на передній край, куди припадає левова частка обстрілів, "білих касок" взагалі не затягнеш. В основному вони стояли в самому місті, поближче до ресторанів.
На авдіївській промці вони (представники ОБСЄ – 24) були кілька разів. В якісь там дні раз на рік могли заїхати на промзону. Це була дуже значуща подія. Ясна річ, в ті дні всі обстріли припинялися,
– зазначив Наумов.
В Україні неодноразово піднімали питання доцільності перебування місії ОБСЄ на Донбасі. Проте поки що це безальтернативна можливість зафіксувати злочини Росії в Україні.