Судова історія Юрія Луценка стартувала півтора року тому, 8 листопада 2010 року, коли Генеральна прокуратура України порушила проти нього кримінальну справу, інкримінуючи привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, а також перевищення службових повноважень. Також ГПУ інкримінувала йому те, що він вступив у змову зі своїм водієм Леонідом Приступлюком, щоб заволодіти державними коштами.

Порушену справу розслідували доволі швидко і вже 13 грудня 2010 року завершили її. Як наголошували правоохоронні органи, екс-міністр Луценко жодного разу не з'явився до слідчих і не ознайомився з матеріалами справи, що власне і стало причиною його подальшого арешту 27 грудня близько 13 години, коли він вийшов погуляти із собакою. Також Луценка підозрювали у намірі втекти за кордон. Екс-міністра заарештовують на 2 місяці. Таким чином, суд задовольнив клопотання слідчого Генпрокуратури.

Через місяць, 27 січня 2011 року усі справи, що були порушені проти Луценка, об’єднали в одне провадження.

Невдовзі Апеляційний суд продовжив утримання Луценка під вартою ще на 5 місяців: його відправили до Лук’янівського СІЗО, де він перебуває й досі.

21 квітня 2011 року Апеляційний суд Києва продовжує термін арешту екс-міністра до 26 травня. З того моменту Луценко заявляє про намір розпочати голодування, а з 23 квітня дотримується слова.

З 4 травня 2011 року керівництво СІЗО розпорядилось примусово годувати Луценка, який оголосив голодування, а вже 10 травня 2011 року його доставили до лікарні швидкої допомоги, та екс-міністр заявив, що не припинить голодування.

Наприкінці місяця (23 травня 2011 року) за рішенням Печерського районного суду Юрій Луценко перебуватиме під вартою безстроково.

"На сьогоднішній день це фактично безстрокове рішення. Поки суд не змінить свої позиції щодо запобіжного заходу, Луценко буде утримуватися під вартою поки буде слухатися ця справа", - прокоментував таке рішення адвокат екс-міністра Ігор Фомін.

У той же день Луценко заявив, що припиняє голодування.

20 і 30 червня 2011 року суд двічі відмовлявся відпустити Юрія Луценка з-під варти, а на частину його майна було накладено арешт. Продовжуються допити свідків.

На початку Листопада дружина Юрія Луценка Ірина заявила, що на її чоловіка готують нову справу. Повідомлялося, що такі підозри виникли у захисників екс-міністра під час чергового судового засідання. Мовляв, один з свідків, екс-водій Луценка Анатолій Юхименко заявив - його викликали до прокуратури у іншій кримінальній справі щодо підсудного.

Суд переносив розгляд справи Луценка кілька разів: 25 жовтня через відсутність адвокатів Луценка, 5 грудня через хворобу його колишнього водія Леоніда Приступлюка та 12 грудня через неявку свідка (у залі засідань мав свідчити колишній начальник господарського департаменту МВС Василь Шелудько).

27 грудня, підбиваючи підсумки свого першого року перебування за ґратами, Луценко назвав його "роком інтелектуальної обжерливості".

"Я став більше розуміти життя і більш терпимо ставитися до помилок людей. .. Я і тут, в СІЗО, не збираюся прогинатися і підбирати розпливчасті формулювання замість чесних оцінок того, що відбувається. І, звичайно, не відмовляю собі в задоволенні жартувати. Адже в нинішній Україні це і ознака нормальності, і зброя опозиціонера", - сказав він.

Обвинувальний вирок у справі Луценка фактично очевидний, деякі ЗМІ навіть називають місце відбування терміну екс-міністра – це колонія для колишніх правоохоронців у містечку Макошино на Чернігівщині.

Загалом, для Луценка можливими є 2 вердикта. В якості покарання сторона обвинувачення просить для Луценка 4,5 роки позбавлення волі. Соратники Луценка прогнозують йому умовний термін.

Дружина ж екс-міністра Ірина Луценко заявляє, що її чоловік перед вироком налаштований «спокійно, по-бойовому».

"Незалежно від того, який буде вирок, ми будемо оскаржувати його в Європейському суді з метою добитися права на справедливий суд і будемо оскаржувати ті порушення, які були допущені при судовому розгляді справи… В будь-якому випадку ми зупинятися не будемо", – зазначає вона.

Сам же Юрій Луценко у відкритому листі на ім’я генпрокурора України Віктора Пшонки заявив, що своєї провини не визнає.

Оголошення вироку Луценкові транслюватимуть завтра, 27 лютого, на сайті "НС".