Журналісти 24 каналу вирішили з’ясувати, чи будуть проводитися лінійки у школах та чим їх можна замінити.

Важливо Як навчати учнів під час пандемії: детальна інструкція від МОН

Навчальний рік розпочнеться у всіх школах з 1 вересня. Проте, у регіонах або окремих районах, де буде визначено "зелений", "жовтий" та "помаранчевий" рівні епідемічної небезпеки, відвідування закладів освіти дозволено у звичайному режимі.

Натомість у "червоних" зонах буде вводитися двотижневий карантин, а навчання відбуватимуться лише дистанційно.

Міністерство освіти і науки рекомендує школам відмовитися від проведення традиційної лінійки на 1 вересня. Адже, відповідно до настанов МОЗ, проводити масові заходи у закладах освіти заборонено.


Учні мають заходити до школи в масках / Фото НУШ

Проте голова Держпродспоживслужби Олег Рубан запевнив, що лінійки проводити можна, якщо школа знаходиться у "зеленій" або "жовтій" зонах, але з дотримання всіх норм та правил: носити маски, користуватися антисептиками і дотримуватися безпечної дистанції.

За його словами, таку лінійку потрібно проводити на окремій території, де кожна людина матиме площу в п'ять квадратних метрів.

А заступник голови Київської міської державної адміністрації Валентин Мондриївський сказав, що у Києві цього року, попри карантин, перший дзвоник відбудеться, за традицією, 1 вересня, усі діти підуть у школи.

До того ж, школи мають стежити за дотриманням учнями та працівниками соціального дистанціювання, правил гігієни, використанням засобів індивідуального захисту та уникненням скупчень.

Так, заступниця міністра освіти і науки Любомира Мандзій порадила школам креативно підходити до святкування першого дзвоника та обирати індивідуальний формат проведення 1 вересня.

Це може бути святкування в межах класу, оскільки це все таки менше людей і це наша шкільна родина. Давайте не піддавати одне одного небезпеці і придумаємо креативний формат,
– сказала Мандзій.

Також відомо, що у Львові святкових лінійок не проводитимуть. "1 вересня відбудеться у звичайному режимі, адже у нас лінійки скасовані. Все буде нетрадиційно та креативно", – відповіла керівниця управління освіти Львова Зоряна Довганик.

І незважаючи на те, що школи планують запустити у звичайному режимі, вчителів все ж навчають дистанційної роботи.

Звичайно, вже з першого дня у школі діти (особливо учні початкової школи) захочуть поділитися враженнями від проведення літніх канікул з однолітками. Тож, влаштувати свято на День знань можна в межах класу.

Де проводити перший дзвоник по-новому? Для святкування 1 вересня можна обрати класну кімнату, актову залу, бібліотеку школи чи шкільний майданчик. Якщо це буде останній варіант, то радимо підготуватися та поставити стільчики, на яких можна причепити круті надписи: "Найрозумніший", "Юний математик", "Мрійниця", "Хочу вчитися" тощо. Також можна підготувати фотозону на шкільну тематику.

Читайте також Що робити, якщо в учня виявили симптоми COVID-19: інструкція для шкіл і садочків

Кілька ідей для святкування 1 вересня:

Поки не всі заклади освіти ще визначилися, чи будуть проводити перший дзвінок, тому ми підготували кілька ідей, які допоможуть створити незабутні враження для дітей від першого дня у школі.

  • "Так все починалося"

Діти, як і дорослі. люблять згадувати цікаві моменти шкільного життя. Тому класний керівник може заздалегідь принести флешку з фото чи відео. Організуйте цікаву презентацію (слайд-шоу) під веселу музику шкільних фото класу, уроків тощо. Це нагадає дітям, як чудово навчатися разом в одному класі.

  • "Лист з Хоґвардсу"

Мотивувати учнів до навчання можна, написавши листи чи записавши відеозвернення з побажаннями успіхів від казкових персонажів. До прикладу, можна оформити лист у магічному стилі Гаррі Поттера та "запросити" учнів до Хоґвардсу.

  • "Солодка мить"

Також можна купити для дітей солодке печиву у формі дзвоника, книжки, олівця тощо та влаштувати чайну церемонію в класі. Але така ідея більше підійде для учнів молодших класів.

  • Фоточелендж

Як ми вже зазначали, замість лінійки школи можуть організувати фотозону і створити для школярів так званий фоточелендж. Нехай учні роблять фото на фоні цієї зони в масках і лише з своїми однокласниками, а потім запостити його з соцмережі з хештегом вашої школи. Це точно сподобається сучасним дітям.

  • "Зоряний час"

Вчитель для цього має підготувати мікрофон на стійці. Кожен учень буде виходити на імпровізовану сцену, уявляти себе зіркою та вітати однокласників з 1 вересня.

Скажіть учням, що сьогодні кожен з них – зірка (відомий актор, співак чи спортсмен тощо) і проведіть час весело. Діти будуть захоплені.

З 1 вересня учні за сприятливої епідемічної ситуації в регіоні підуть до школи. Проте закладам освіти варто ретельно слідкувати за дотриманням правил безпеки учнями та працівниками.

А школи в "червоній" зоні працюватимуть інакше – там буде запроваджене онлайн-навчання на період, поки регіон перебуватиме в такій зоні. Кожні 14 днів перехід регіону з однієї до іншої зони вирішуватиме Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки.

Як організувати навчання у школі в період пандемії:

  • не можна допускати до роботи вчителів з температурою понад 37,2°C;
  • для учнів варто розробити маршрути та графік допуску до школи, щоб уникнути скупчень людей;
  • пересуватися та заходити в приміщення школи можна лише в масці, але під час занять учням можна буде зняти маску;
  • адміністрація закладу освіти має скласти розклад уроків так, щоби заняття в різних класах починалися та закінчувались у різний час;
  • за можливості треба забезпечити проведення занять на свіжому повітрі. Також обов’язково потрібно провітрювати класи після кожного заняття протягом 10 хвилин тощо.


Рекомендації МОЗ щодо навчання / Інфографіка 24 каналу