Ця ідея, висловлена ним на прес-конференції, може, й була б вислухана з більшою прихильністю, якби не оте слівце "концентровано". Тому що через нього одразу всі згадали про концентраційні табори.

За словами Кікла, було б непогано, якби всіх кандидатів у біженці в Австрії "збирали разом в одному приміщенні". Так було б безпечніше для всієї країни. В подібних центрах, окрім усього іншого, можна було б легше оформлювати документи на отримання статусу біженця. Окрім того, Австрійська партія свободи (FPÖ) так чи інакше виступає за те, щоб шукачі політичного притулку не отримували більше грошей від держави, а натомість були забезпечені їжею, одягом та житлом.


Члени Австрійської партії свободи не проти створення таких собі "концентраційніх таборів" для біженців, аби "убезпечити" суспільство від іммігрантів

"Концтабір та комендантська година"

Загалом, вимоги про жорсткіші правила прийому біженців австрійські ультраправі висувають на кожних виборах, але тепер вони за результатами виборів увійшли до складу уряду та ще й отримали керівні посади у Міністерстві внутрішніх справ. Тож висловлювання Герберта Кікла, провідного члена партії, яку, до слова, у 1950-х роках заснував колишній член гітлерівської НСДАП, навряд чи когось здивували. Але обурили – багатьох. Наприклад, керівник благодійної організації SOS Mitmensch Александер Поллак назвав їх "свідомою провокацією", а віце-мер Відня Марія Вассілаку з партії "зелених" вважає, що новий міністр грається в "нестерпну гру з найчорнішими часами нашої історії".

Читайте також: Бути чи не бути "ісламізації" Європи, або Три імміграційні сценарії для ЄС

На "концентраційні центри", зрештою, звернув увагу навіть австрійський президент Александер Ван дер Беллен, який отримав із цього приводу занепокоєного листа від так званого "міжнародного комітету Маутгаузена" (нагадаємо, що в Маутгаузені за нацистських часів розташовувався найбільший в Австрії концтабір). Він м'яко підкреслив, що непогано було б "бути обережнішим у використанні нашої мови", тому що "зовсім не байдуже, як ми поводимося зі словами та формулюваннями". Втім, самого Кікла він навіть на ім'я не назвав.

Єврейська громада Австрії (IKG), яка наразі є вкрай занепокоєною масовою міграцією жителів ісламських країн до Європи та спричиненим нею різким стрибком мусульманського релігійного антисемітизму, все ж таки теж дистанціювалася від висловлювань міністра: її керівництво підкреслило, що не плекає жодних політичних контактів ні з представниками FPÖ, ані конкретно з Гербертом Кіклом, позаяк всі вони висловлюють правоекстремістьскі та антисемітські погляди. А в суботу у Відні відбулася 20-тисячна демонстрація протесту проти "расистських, неонацистських та правоекстремістських дій уряду". Її організатори – ціла низка "лівих" груп та об'єднань, які вважають, що нове керівництво Австрії є "новими фашистами".


Демонстранти в Австрії вийшли на вулиці з вимогою, аби "неофашисти" покинули парламент країни

Втім, протести протестами, а жорстких заходів проти біженців в Австрії, швидше за все, таки буде вжито. Лідер FPÖ, віце-канцлер Гайнц-Крістіан Штрахе, вже наголошував на необхідності доправити всіх мігрантів до порожніх армійських казарм та ще й підкреслював, що їм треба заборонити виходити звідти ввечері. Місцева преса висуває припущення: якщо ці заходи справді будуть втілені в життя – шукачі політичного притулку просто стануть масово покидати Австрію, намагаючись потрапити до гостинніших країн – в першу чергу, до Німеччини.

Читайте також: Зона без мігрантів, – прем'єр-міністр Угорщини відзначився скандальною заявою щодо Європи

Німеччина розвертається?

Але чи знайдуть вони там колишню гостинність? Це – велике питання, відповідь на яке дати не так вже й просто. В тій же ФРН, яка за минулі два роки прийняла до себе рекордну кількість біженців із країн Близького Сходу – майже 1,6 млн! – зараз політологи стали відслідковувати зворотну тенденцію. Так, професор Томас Єгер із Кельнського університету вважає, що німецький уряд вже зараз намагається запровадити якомога більше рестриктивних заходів проти "навали зі Сходу", але робить це не так відкрито, як австрійський – аби не "втратити обличчя" та не визнати, що оте нещасне "запрошення" Ангели Меркель було помилкою. Скажімо, там, де канцлер Австрії Себастьян Курц виступає за обмеження кількості "азюлянтів" (німецькомовне жаргонне слівце, яке означає шукачів політичного притулку) – канцлер Німеччини Ангела Меркель намагається домовитися з турками та дати їм гроші, аби ті самі не пускали біженців до Європи.

В інтерв'ю інформаційній агенції АРА Єгер висловив думку, що ФРН де-факто намагається "підігнати" свою поточну політику щодо біженців до австрійської: очікується, що буде введена гранична кількість біженців, яких Федеративна республіка прийматиме щороку, а кордони країни відтепер охоронятимуться щільніше. Щоправда, на його думку, тут існує велика проблема: міграційний тиск на Німеччину протягом наступних десятиліть все одно триватиме – з демографічних та економічних підстав.


Колись прихильна до біженців Німеччина тепер завуальовано намагається "підігнати" свою політику щодо біженців до австрійської

Зрештою, та ж Австрія теж пройшла доволі довгий шлях у своєму ставленні до біженців з Близького Сходу – від "політики відчинених дверей" канцлера Вернера Файманна, який довгий час підтримував фрау Меркель у цьому питанні, через перші намагання бодай трохи ці двері причинити, як і робив його наступник Крістіан Керн, і аж до нинішньої позиції уряду Себастьяна Курца – політики "закручування гайок". Тож міграційна німецька політика також може "еволюціонувати".

"Мама Меркель" більш не мама...

А от де Себастіан Курц одразу знайшов однодумців своєї нової міграційної політики – так це у Франції. Під час зустрічі з французьким президентом Еммануелем Макроном він так і заявив на прес-конференції – мовляв, ми разом із французами виступаємо за жорсткіше ставлення в питанні біженців, ми наполягатимемо на кращому захисті європейських кордонів. "Йдеться про боротьбу з радикалізацією, з тероризмом та з нелегальною міграцією", – підкреслив він у Парижі, з чим Макрон радо погодився.

Як заявив Себастіан Курц французькій газеті Le Figaro:

Ми маємо діяти, інакше до нас прийде біженська навала.

Він має намір домовитись із французькою стороною про фінансування так званих "таборів утримування" для біженців, які мають бути збудовані в державах, що мають спільні кордони з країнами, з яких тікають основні маси "гостей". В самій Європі, за його пропозицією, слід також збудувати подібні "зони безпеки", які треба буде захищати, якщо знадобиться – "за допомоги військової сили".


Молодий канцлер Австрії Себастьян Курц планує домовитися із французьким лідером Еммануелем Макроном про будівництво та фінансування "таборів утримування" для біженців. Карикатура: Cicero Online

Схоже, європейське ставлення до біженців з Близького Сходу та Африки різко змінюється. Ще декілька років тому "гості Ангели Меркель" були переконані, що в Європі просто-таки палко люблять кожного з них, а добрі німці під керівництвом "мами Ангели" подарують кожному власний дім, автівку та десять тисяч євро готівкою. Нині ж може так статися, що незабаром на них чекатимуть чи то "концентраційні центри", а чи то "зони безпеки". А зона – як не назви її, зоною й залишається...