За законом, замість строкової служби для громадян України запроваджується базова загальна військова підготовка (БЗВП).
Читайте також Мобілізація в Україні: чи треба йти до ТЦК після 18 травня, якщо вже оновив дані
Базова загальновійськова підготовка
Підготовка проводиться у вищих навчальних закладах, військових навчальних підрозділах, навчальних частинах ЗСУ та інших військових формуваннях. До проведення підготовки залучатимуться громадські організації та об'єднання, включно з ветеранами війни.
Базова військова підготовка також буде включена до навчальних планів як окрема дисципліна. Її проходження є обов'язковим для чоловіків, водночас жінки можуть долучитись добровільно.
Від проходження підготовки звільняються:
- непридатні за станом здоров'я;
- ті, хто проходили службу в інших державах;
- ті, хто вже служили.
Громадяни, що не атестовані для для присвоєння офіцерського звання та не проходили службу або підготовку, направляються на базову службу з урахуванням здобутого фаху,
– додають у Міноборони.
Базова військова служба
На базову військову службу відправляються чоловіки 18 – 25 років, придатні за станом здоров'я. При цьому, усі зможуть самостійно обрати рік, коли будуть її проходити. Процес направлення включає медичний огляд, професійно-психологічний відбір, засідання комісії, прибуття за повісткою до територіального центру для відправлення на навчання.
Неявка без поважних причин тягне за собою встановлену законом відповідальність. Поважними причинами є стихійні лиха, хвороба, смерть близьких.
Строки військової служби
Термін проведення базової військової служби під час воєнного стану – три місяці. З них місяць проходитиме базова загальновійськова підготовка і два місяці – фахова підготовка.
У мирний час служба триватиме п’ять місяців (три загальновійськової підготовки і два – фахової).
Водночас військова служба за призовом під час мобілізації триватиме до завершення особливого періоду.
Дивіться також Які пільги та захист отримають військові, що служать в ЗСУ: відповідь Міноборони
Військово-транспортний обов'язок в Україні
Закон про мобілізацію також передбачає вилучення в українців автомобілів на потреби армії. Військово-транспортний обов'язок поширюється на державні органи, місцеве самоврядування, підприємства та громадян-власників транспорту.
Окрім звичайних автомобілів, для ЗСУ можуть забрати трактори, самохідні шасі, сільськогосподарські, дорожньо-будівельні машини, сільськогосподарську техніку. Якщо громадянин має лише один автомобіль, його не можуть вилучити на потреби ЗСУ.