Перлини в попелі війни

Втім, попри пекло війни, в Україні збереглося місце, де можна побачити світові шедеври Пікассо, Реріха, ван Дейка, Малевича та інших іменитих митців. Це – село Пархомівка на Харківщині. Там, наприклад, експонований оригінал "Голуба миру" Пікассо.

Цікаве Бувай, Кримський міст

"Коли гинуть люди, проблеми культури відходить на другий план, але варто розуміти, що росія не просто так гатить по музеях. Вони роблять все, аби стерти нашу самоідентичність",
– наголошує засновниця Міжнародного саміту мерів та керівниця програми місцевого економічного розвитку Western NIS Enterprise Fund Ірина Озимок, говорячи про необхідність збереження культурної спадщини навіть в такі важкі часи.

Шкільний проєкт

Панас Луньов – вчитель історії Пархомівської школи, котрий активно знайомив своїх вихованців зі світом мистецтва. У це складно повірити, але навіть за часів Радянського Союзу чоловік спромігся організовувати своїм учням екскурсії до художніх музеїв за кордоном. Це справило на дітей сильне враження: чому б їм не створити власний музей в рідному селі?

Панас Федорович запропонував школярам написати листи до великих мистецьких установ, колекціонерів, художників, журналістів. Тисячі небайдужих людей відгукнулися і передали пархомчанам майже 7 тисяч експонатів. Понад 30 років саме ці учні повністю обслуговували музей під керівництвом Панаса Луньова.

Пікассо ближче, ніж ти думаєш

Політолог Микола Давидюк вирішив допомогти музею після його відвідин. "Це найдешевший Пікассо у світі – 20 гривень за вхід", – зазначив він.

Чоловік поділився, що колекція дійсно захопила його, однак село та саме приміщення музею були дуже занедбані. Він разом з командою розробив та реалізував стратегію з поліпшення стану музею, залучивши до проєкту людей та компанії зі світовими іменами.

Важливе Новий Кабмін чи велике перетасування: що чекає на український уряд восени

Один зі столичних торгівельно-розважжальних центрів протягом тижня щодесять хвилин транслював рекламу, створену відомим ілюстратором Сергієм Майдуковим. Архітектурна студія створила дизайн інтер’єру, а відома торгівельна мережа надіслала матеріали для ремонту на пів мільйона гривень. Крім того, у приміщенні музею встановили сучасну охоронну систему й забезпечили можливість безконтактної оплати. Показово, що усі компанії надали свої послуги безкоштовно.

"Нам вдалося витратити майже мільйон доларів, однак в руках ми його не тримали", – сміється Давидюк.

На Харківщині селяни створили музей з шедеврами художників-легенд: відео

Як музей може змінити громаду

"Мистецтво, культура, віртуальні активи дійсно можуть впливати на зміни на територіях", – переконаний Давидюк.

Пархомчани також розповідають, що пишаються своїм музеєм і що іноді їм досі складно повірити, що експозиція такого рівня може бути в їхньому селі.

Не пропустіть Вогнем, мечем і кількома "Хаймарсами", або Як ЗСУ виписують нову Біблію України

Найбільш видимою позитивною зміною в Пархомівці, причиною якої став музей, був ремонт дороги. Раніше до села неможливо було дістатися навіть з Харкова, обласного центру, адже не було прямих рейсів жодним транспортом. Це не дивно, адже останній раз асфальт в селі ремонтували 40 років тому!

Метою проєкту було показати, що сільський музей може бути висококласним і надихнути інші громади знаходити та розвивати свої "родзинки", адже вони є у кожного села та містечка. Головне – мріяти і діяти!

Актуальне – росія вщент зруйнувала музей Сковороди на Харківщині: дивіться відео