З початком анексії Криму, буферна зона Каланчака складала близько півкілометра. В другій половині 2015 року росіяни фактично впритул підійшли до українських прикордонників.

20 метрів до нуля – це якраз середина нейтральної смуги. Тому, можливо, тут українські прикордонники для того, щоб не погіршити і не спровокувати конфлікт з тією стороною. Вирішили не втручатися,
– координатор Херсонського офісу ГО "Крим SOS" Олексій Тельненко.

Буферна зона в нормальних умовах передбачає пересування хоч в один бік, хоч в інший, та це аж ніяк не стосується материкової України і анексованого Криму. Пройшовши перший контрольний пункт із синьо-жовтим прапором, ти вже не маєш шансу повернутись. Ти вже в пазурах російської влади і швидко вийти на свободу – шанси дуже мізерні.

Читайте також: Чому за три роки окупації влада не розробила стратегію повернення Криму

У Криму фактично відсутнє міжнародне право. За три роки окупації, волонтери зафіксували понад 40 випадків насильницьких викрадень. 18 людей і досі в списках зниклих безвісти, а ще шістьох знайшли мертвими. Це методика залякування. Російська влада створює умови беззаконня і страху, щоб кожен незгодний розумів наслідки свого волевиявлення.

Якщо людина публічно заявляє про анексію і те, що Крим – це Україна, вона автоматично порушує кілька статей російського кримінального кодексу. Затриманого можуть звинуватити у шпіонажі, екстремізмі чи навіть тероризмі. І це добре, якщо історія завершиться лише видворенням з окупованого Криму.

Як активісти намагались перетнути кордон з окупованим Кримом – дивіться у сюжеті.