Результат - просідання ґрунту на площі у 16 гектарів. Тріщини в землі до 80 метрів глибиною розтягнулися по кілометровій зоні.
Планові вибухові роботи проводили на підприємстві і раніше. Кажуть, вибухи бували і потужніші, та все було в нормі. Цього ж разу у зоні руйнування опинилися шахтна підстанція, механічні майстерні, автодорога і кілька технічних авто. В одному з них загинув водій науково-дослідного інституту.
Леонід Бондаренко (начальник шахти ім.Орджонікідзе): “Порушень зі сторони в шахті, щодо в цьому плані ніяких не було. Їх і не могло бути, бо всі роботи, які ведуться на шахті контролюються комітетом Держгімтруда. Тут і впродовж всього тижня підготовки до вибуху працювала комісія. Все відслідковувалось”.
Андріан Галич (речник Держгірпромнагляду): “Ймовірною причиною такого обрушення могло стати наступне, що під час вибуху відбулося обрушення камери, після обрушення камери відбувся зсув ґрунту і відповідно раптове обрушення ґрунту вже на поверхні”.
Шахтарське селище Горького, розташоване неподалік, практично не постраждало. Щоправда, на кілька днів тисячі його мешканців залишилися без води, світла та газопостачання. Та що тепер робити із шахтою, яка, забезпечує зайнятість багатьох мешканців містечка - поки не знають.
Роботи призупинили і чекають висновків спеціальної комісії. Експерти шукають винних у дослідницькому інституті, що надсилає розрахунки для вибухів та серед організаторів підриву.
Втім фахівці припускають, що просідання ґрунту - наслідок не лише вибуху, а постійного розширення порожнин, що утворилися в породі через видобуток залізняка. Обсяг таких дірок тільки у цій шахті - близько 8 мільйонів кубометрів. Фахівці сподіваються, що подальшого руйнування породи не буде, та все ж спостерігатимуть за місцем аварії певний час. На найближчих до цієї зони будівлях встановили реперні маяки. Руху породи немає, втім, в епіцентрі котловану були локальні обвали - до півтори тонни. Еменесники чекають на погодні зміни. Найбільше побоюються дощів.
Ігор Романюк (начальник управління МНС України у Кривому Розі): “Дощ може зайти в тріщини, які ви бачите по периметру чаші і відповідно ще більше може обвалити породу вниз”.
Андріан Галич (речник Держгірпромнагляду): “Такі випадки траплялися в Україні, але такого масштабу я не пригадую. Ці порожнечі, які утворюються, вони ж з часом не зменшуються, а збільшуються”.
Відтак, Держгірпромнагляд позапланово перевірить інші залізорудні копальні - вивчатимуть стан усіх порожнин під землею, аби унеможливити подібні ситуації у майбутньому. Остаточні результати розслідування причин аварії на криворізькій шахті імені Орджонікідзе обіцяють оголосити за кілька днів.