За свої послуги з забезпечення перетину кордону підозрювані вимагали 5,3 тисячі доларів США, тобто понад 190 тисяч гривень. Обом жінкам САП та НАБУ вже повідомили про підозру.
Варте уваги Справа Князєва: суд залишив ексголову Верховного Суду під вартою
Дозвіл надали як волонтеру
Під час досудового розслідування слідчі встановили, що депутатка спільно зі своєю помічницею пообіцяла посприяти українцеві у виїзді за кордон за грошову винагороду. За 5,3 тисячі доларів вони повинні були:
- забезпечити прийняття рішення про дозвіл на виїзд за межі України уповноваженими особами обласної військової адміністрації,
- забезпечити внесення відповідних відомостей до інформаційної системи "Шлях".
У подальшому співучасниками організовано надіслання звернення благодійної організації до однієї з районних військових адміністрацій, на підставі чого ОВА прийнято рішення про надання дозволу вказаному громадянину на проїзд як волонтера через державний кордон України з метою перевезення гуманітарного вантажу на територію України,
– повідомили у САП.
Коли дозвіл на перетин кордону жінки таки отримали, помічниця народної депутатки 5 липня зустрілась з замовником та отримала від нього другу частину обумовлених коштів у сумі 2800 доларів США. Саме після отримання другого "траншу" НАБУ та САП викрили злочин.
Посадовиці торгували дозволом на перетин кордону: відео
Жінкам загрожує позбавлення волі
Як повідомили в НАБУ, у вівторок, 11 липня, прокурор за участі детективів НАБУ повідомив про підозру народній депутатці у зловживанні впливом. Натомість її помічниці повідомили про підозру раніше, 9 липня.
Дії посадовиць уже кваліфікували за двома статтями Кримінального кодексу України:
- частиною 2 статті 28 "Вчинення кримінального правопорушення групою осіб за попередньою змовою",
- частиною 2 статті 369-2 "Зловживання впливом".
Зауважимо, що згідно з ККУ, таке правопорушення карається штрафом від 2 000 до 5500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від 2 до 5 років.
Наразі триває досудове розслідування. Слідство встановлює інші можливі епізоди злочинної діяльності осіб.
Хто міг торгувати виїздом за кордон
- Раніше, 5 липня, НАБУ та САП викрили помічника чинної нардепки на отриманні хабаря за внесення даних в систему "Шлях". Після цього детективи перевіряли можливу причетність народної обраниці до вчинення злочину. Для цього вони проводили невідкладний обшук за місцем проживання депутатки у Тернопільській області.
- Зазначимо, що фотографія з купюрами, яку тоді опублікували в НАБУ, збігається з кадрами на відео, продемонстрованому вище. Тож мовитися може про Людмилу Марченко – народну обраницю від "Слуги народу".
- Це не вперше, коли правоохоронці фіксували суттєві зловживання через систему "Шлях". Саме тому станом на літо 2023 року вже посилили контроль за виїздом чоловіків через неї. Доступ до системи тимчасово припинили вже щонайменше 38 ліцензіатам.