На півдні країни сонце світить цілий рік. Саме тому тут і побудували першу сонячну електростанцію. Зараз у Ірані використання сонячної енергії складає 1% від загальної кількості. До 2050 року показник планують збільшити втричі.
"Все, що ви тут бачите, ми зробили покладаючись лише на власні сили, ніхто нам не допомагав", - каже керівник електростанції Пейман Канан.
А працює все так - трубу з термомаслом кладуть в параболічний колектор. Саме туди потрапляє найбільше сонячного світла. Гаряча олія нагріває воду, яка дає пару, що запускає турбіну.
"Створення таких параболічних дзеркал - дуже важкий процес. В світі цим займається лише одна компанія. Нам, щоб побудувати ці колектори, довелося вигадувати все з нуля", - каже керівник електростанції Пейман Канан.
Сонячна електростанція має 48 сонячних колекторів, кожен довжиною у 25 метрів. Через санкції США Іран не може співпрацювати з країнами у енергодобувній галузі. Тому іранським вченим доводиться самим вигадувати пристрої, які вони не можуть купити за кордоном.
Оскільки запуск першої електростанції став успішним, влада країни дозволила приватним компаніям будівництво ще однієї - потужністю у 1400 мегават. Окрім великих станцій в Ірані є близько 4 тисяч сонячних панелей, які нагрівають воду для населення та громадських лазень.
А це перша європейська приватна сонячна електростанція - вона розташована у Іспанії за 25 кілометрів від Севільї. Вона має стометрову башту, густо всіяну безліччю дзеркал. Таке підприємство виробляє електроенергію для 6 тисячі осель у регіоні.
Американська компанія "Брайтхаус Енерджі" активно розробляє сонячні електростанції у Каліфорнії. Спеціальні дзеркала - геліостати, якими керує комп’ютер, фокусують сонячне світло на ємності з водою. Щоб здешевити будівництво таких електростанцій, вчені замінили величезні та дорогі дзеркала меншими та дешевшими. У бойлері під дією сонячних променів вода перетворюється в пару, яка крутить турбіну та дає електрику.
Науковці наполегливо продовжують шукати нові способи добування енергії сонця. Якщо врахувати, що світові запаси горючих корисних копалин вичерпуються, сонячна енергія може стати однією з найкращих інвестицій.