Георгій Гонгадзе


Георгія Гонгадзе вбили у 2000 році

Вбивство Гії Гонгадзе стало найбільш резонансним у сучасній українській історії. Гонгадзе був критиком режиму Кучми.

16 вересня 2000 року в лісі в Київській області було виявлено безголовий труп, який, за висновками експертів, який скоріше належав журналістові.

Читайте також: 17 років безкарності: Мирослава Гонгадзе звернулась з вимогою до Луценка

У 2009 році Генпрокуратура затримала екс-генерала МВС Олексія Пукача, якого у 2013 році визнали винним у вбивстві. На оголошенні вироку Пукач заявив, що про справжні мотиви вбивства слід питати спікера парламенту Володимира Литвина та президента Леоніда Кучму.

Журналіст Юрій Бутусов вважає, що замовником вбивства є особисто тодішній президент Леонід Кучма, а докази які це доводять в інтересах екс-президента не долучають до справи.

Євген Щербань


Перший український олігарх Євген Щербань

Одного з перших українських олігархів середини 1990-х розстріляли після сходження з трапу літака у Донецьку. Щербань був акціонером найбільшого в Україні холдингу "Індустріальний Союз Донбасу", який об'єднував сотні великих підприємств Донецької та Луганської областей.

Резонансне вбивство Щербаня відбулося через рік після вбивства Ахатя Брагіна – ключової фігури Донбасу. Обидва вбивства здійснила "банда Кушніра". Правоохоронці не знайшли замовників цих вбивств. Причиною були розбірки між кланами за контроль за підприємствами.

Читайте також: Щербань, Кушнарьов, Бінусов та ще 8 депутатів, яких вбили в Україні

Виконавці вбивства ретельно готувалися. Кілери проникли на територію аеропорту на автомобілі за підробленими документами. Коли Щербаня вийшов з літака, один з кілерів вистрілив йому в потилицю, а інший – з автомата почав розстрілювати усіх, хто був поряд з Щербанем. Від хаотичних пострілів загинула дружина та бортовий інженер.

Максим Шаповал та Олександр Хараберюш


Джип Максима Шаповала після вибуху

З початку військової агресії Росії проти України мішенями для вбивств стали ключові особи українських спецслужб. 31 березня 2017 року у житловому кварталі Маріуполя підірвали машину полковника Олександра Хараберюша. Він працював у контррозвідці СБУ.

Керівник Служби безпеки України Василь Грицак пообіцяв знайти і покарати винних, та наразі злочин не розкритий.

Схоже вбивство було здійснене кілька місяців потому у Києві. Цього разу жертвою став офіцер Головного управління розвідки Міноборони України Максим Шаповал. Його авто теж вибухнуло зранку.

Вибухівку закріпили на днищі машини. Військова прокуратура кваліфікувала смерть Максима Шаповала як терористичний акт.

Павло Шеремет


Журналіст убитий в центрі Києва у 2016 році

Вбивство журналіста Павла Шеремета стало одним з найбільш гучних за останні роки. Павло встиг попрацювати у рідній Білорусі, Росії та Україні.

До Києва він переїхав у 2012 році, коли російська влада остаточно викорчувала свободу преси в країні.

Читайте також: Рік з часу убивства журналіста Шеремета: колеги нагадали, що вбивство досі не розкрито

Журналіст загинув внаслідок замаху. Його авто підірвали саморобним вибуховим пристроєм на дистанційному керуванні. Згодом поліція оприлюднила відео, як вбивці у спортивних костюмах вночі закладають вибухівку до машини.

Журналіст-розслідувач Дмитро Гнап встановив, що за Павлом у період вбивства слідкував Ігор Устименко, який працював у СБУ. Спецслужба заявила, що ця людина звільнена у 2014 році.

Слідство розглядає кілька версій вбивства: професійна діяльність, дестабілізація ситуації в державі, особистісний конфлікт. Зсувів у розслідування поки досі немає. З цього приводу в ООН висловили занепокоєння.

Денис Вороненков


Екс-депутата Держдуми розстріляли впритул у центрі Києва

Ще одне вбивство в центрі Києва. Колишнього депутата російської Держдуми Дениса Вороненкова вбивця розстріляв впритул, однак охоронець убитого встиг відкрити вогонь у відповідь. За деякий час кілер помер у лікарні. Ним виявився Павло Паршов, який був у розшуку. Це не завадило йому влаштуватися у Нацгвардію, у батальйон "Донбас".

Народний депутат України Антон Геращенко стверджує, що Паршов був завербований російськими спецслужбами.

9 жовтня 2017 року генпрокурор Юрій Луценко заявив, що ГПУ розкрила злочин. Замовником вбивства виявився російський кримінальний авторитет Володимир Тюрін. За словами, Луценка, замовник мав особистий мотив вбивства – 8 років він був цивільним чоловіком Максаковою до того, як вона одружилася з Вороненковим. Це перша резонансна справа, яку вдалося розкрити українським слідчим.

Валентина Семенюк


Вчинила самогубство при нез'ясованих обставинах

Тіло Валентини Семенюк-Самсоненко, колишньої голови фонду Державного майна, знайшли із вогнепальним пораненням голови у власному будинку в селі Чайки на Київщині 27 серпня 2014 року. Поруч із загиблою лежала мисливська рушниця.

Читайте також: Луценко розповів, скільки в Україні нерозкритих вбивств

Правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження за статтею Кримінального кодексу "умисне вбивство", але вважала це самогубством. Пізніше поліція закрила кримінальне провадження за фактом смерті Семенюк-Самсоненко "у зв'язку з відсутністю складу злочину". А тогочасний генпрокурор Віктор Шокін 16 лютого 2015 року заявив: "Наскільки я знаю, це було самогубство". Однак олігарх Ігор Коломойський під час засідання комісії з питань приватизації заявив, що Семенюк-Самсоненко могли довести до самогубства.