Йдеться про кандидатську дисертацію з філософії, яку Лісовий захистив у 2012 році. 24 Канал зібрав головну інформацію щодо звинувачень Лісового в академічній недоброчесності.
Дивіться також "Генеральне прибирання": які завдання стоять перед новим очільником МОН
Звідки стало відомо про плагіат
Про історію з плагіатом дізналися на тлі позитивних відгуків про новообраного міністра. Уперше це опублікували на сторінці "Українського руху пацифістів".
Ця організація відома тим, що виступає за "мирне закінчення війни і права кожної людини на відмову від військової служби". Засновником якої є журналіст з Івано-Франківська Руслан Коцаба. Його обвинувачують у держзраді.
У заяві цієї організації йдеться про те, що "мілітарист та плагіатор Лісовий не може бути міністром освіти".
Там опублікували аналіз автореферату дисертації Лісового "Соціокультурна самоідентифікація особистості", оприлюдненого у 2012 році. Зокрема, там містяться запозичення без посилань з ознаками копіювання окремих словосполучень з автореферату іншої дисертації.
Йдеться про роботу Арабчука "Основні чинники соціалізації особистості в полікультурному середовищі" 2011 року.
Що не так з дисертацією Лісового
Інформація про те, що робота Лісового не є унікальною, з'явилася на ресурсі "Помилки та фальсифікації у наукових дослідженнях". Зазначимо, що там розміщені публікації про академічну недоброчесність колишнього міністра освіти Сергія Шкарлета та екснардепа Іллі Киви.
Автор публікації Василь Садовий пише про те, що у дисертації Лісового є збіги з двома іншими роботами: вищезазначеного Арабчука та Зуєва. У списках літератури, використаної при написанні дисертації Лісового, робота Арабчука відсутня.
Стаття Зуєва повністю увійшла до складу дисертації Оксена Лісового, але посилання на неї дисертант вставив лише у трьох місцях.
Василь Садовий зауважив, що доказом копіювання чужого тексту Лісовим є те, що помилка в тексті статті Зуєва – у слові "анропокультурних" пропущена буква "т", і те саме в дисертації.
Також автор зауважив, що у тексті дисертації Лісового українська "і" була замінена на англійську "i", що, на його думку, є стандартним способом "обманути програму пошуку плагіату". Він додав, що решту дисертації нового міністра освіти не аналізував.
Чи дійсно досліджували роботу Лісового
Науковиця Ірина Єгорченко зауважили, що вона та її колеги з антиплагіатної ініціативи "Дисергейт" – організація, яка визнавала Сергія Шкарлета "плагіатором" та "посіпакою" – не досліджували наукову роботу Лісового.
Також науковиця зазначила, що факт плагіату є. Подібні випадки у наукового керівника Лісового Віктора Андрущенка – непоодинокі, стверджує вона.
До того ж в науковиці є сумніви щодо того, чи дійсно Лісовий писав сам дисертацію.
Помилка не така масштабна
Членкиня освітнього комітету Верховної Ради Наталя Піпа підтвердила те, що у дисертації Лісового є помилка. Однак вона не така масштабна, щоб не призначати автора роботи на посаду міністра, наголосила вона.
"Один абзац у нього виглядає скопійованим з попередньої праці. Більше таких випадків у нього не було. Напевно, це була одна помилка з його боку. Він визнає цю помилку. У працях Шкарлета було дуже багато плагіату", – заявила Наталя Піпа.
Реакція Лісового
Оксен Лісовий є керівником Малої академії наук та військовослужбовцем. У МАН повідомили, що Оксен Лісовий заявив про свою нульову толерантність до академічної недоброчесності.
Також зазначають, що міністр має намір відправити свою кандидатську дисертацію на кілька авторитетних експертиз.
У разі виявлення в його роботі порушень доброчесності Оксен Лісовий готовий відмовитись від вченого ступеня кандидата наук і на посаді міністра формувати принципово нову академічну культуру та культуру освітнього та наукового менеджменту,
– заявили у МАН.
Новий міністр освіти України
20 березня у Верховній Раді розглянули відставку Сергія Шкарлета з посади міністра освіти та науки України. "За" проголосували – 295 депутатів.
Верховна рада 21 березня проголосувала за призначення Оксена Лісового новим міністром освіти та науки України.