Комфорт удома
Для немовляти важливо все: температура і вологість повітря, освітлення, облаштування ліжка, предмети гігієни, одяг. Оптимальною є температура 20–22°С. Крім того, в кімнаті, де знаходиться малюк, не повинно бути занадто яскравого світла чи гучних звуків. Ліжечко радимо розмістити так, щоб доступ до нього був з обох боків, і з обох боків було щось цікаве, щоб дитина не дивилась постійно на один бік.
Подушку, ковдру чи м’які накладки на бильця в ліжечко дитини класти не потрібно, оскільки це профілактика раптової дитячої смерті. Якщо мама планує дитину сповивати, поруч можна поставити пеленальний столик.
Читайте також Педіатр знає: як поновити календар щеплень дитини
Одяг та білизну для новонародженого рекомендуємо обирати з натуральних м'яких тканин (бавовна, льон), без грубих швів. Перед тим, як одягати малюка або застеляти йому ліжечко, всі речі слід добре випрати. Одяг не повинен обмежувати свободу рухів малюка, має запобігати переохолодженню чи перегріванню. Якщо в кімнаті підтримується постійна температура 20–22°С, на голову немовляти не потрібно одягати шапочку. Така температура цілком комфортна для малюків.
Температура тіла
Новонароджені та немовлята ще не мають здатності самостійно регулювати температуру свого тіла. Діти старшого віку та дорослі легко пристосовуються до зимових холодів, але новонароджені піддаються ризику розвитку гіпотермії (низької температури тіла).
Для перевірки температури можна використовувати термометр, і вона має бути від 36,5 до 37,5°С у пахвовій западині.
Прогулянки на свіжому повітрі
Перебування на свіжому повітрі допомагає немовляті звикнути до пори року, а також прилаштуватися до циклу день/ніч, і це часто заспокоює. На прогулянку з новонародженим можна виходити вже з першого дня після виписки з пологового будинку, якщо малюк народився влітку, і з 2 – 3-тижневого віку – якщо восени чи взимку.
У зимовий час перша прогулянка новонародженого має відбуватися при температурі не нижче –5°С, і її тривалість варто обмежити. Пізніше прогулянки можуть тривати півгодини-годину по 2 рази на день.
Після досягнення місячного віку малюку рекомендовано знаходитися на свіжому повітрі не менше 1,5 години на день. У холодну погоду можна гуляти з малюком періодами по 30 хвилин, але частіше.
Приймаємо ванни та слідкуємо за гігієною
Рекомендуємо приймати ванну щовечора, щоб допомогти дитині заспокоїтися і підготуватися до сну. Тривалість купання варто регулювати в залежності від вподобань дитини, якщо бачите що малюк вже втомився варто завершувати водні процедури.
Купати малюка краще в спеціальній дитячій ванні.
Фото надано сайту 24 каналу
Вода повинна мати температуру 36 – 38°С. Врахуйте, що температура повітря у ванній кімнаті теж може бути досить висока – 25 – 26°C. Для купання можна використовувати звичайну водопровідну воду відповідної температури. Також у воду можна додавати спеціальні р-ни для купання, які пом‘якшують воду й очищують шкіру.
Занурюйте малюка в уже підготовлену воду. При цьому слід підтримувати дитину за спину і шию так, щоб її голова перебувала над поверхнею води (вушка можна занурювати у воду). Зручно також використовувати під час купання спеціальну гірку. Проте пам‘ятайте ні в якому разі не залишайте дитину саму у ванні.
При перших проявах почервоніння шкіри, сухості, свербежу рекомендуємо звернутися до педіатра, адже це може бути ознаками дерматитів, екземи чи алергії.
Після ванни немовля варто загорнути в м'яку бавовняну тканину і м'якими рухами витерти воду. І відразу рекомендуємо нанести емолієнти які будуть зволожувати шкіру... Після цього акуратно промокніть вушка дитини. Перед тим, як надіти дитині підгузник, використовуйте спеціальний дитячий крем – це допоможе уникнути попрілостей.
Також рекомендуємо підмивати дитину після сечовипускання чи випорожнення з використанням дитячого мила під проточною водою. Дівчаток і хлопчиків слід підмивати у напрямку спереду до заду, щоб уникнути потрапляння інфекції у сечові шляхи.
Догляд за шкірою та чистотою тіла
Шкіра новонароджених надзвичайно ніжна. Зволожувати її слід протягом усього року, а в зимові місяці це особливо важливо, адже холодне повітря, вітер і опалення її сушать. Зволоження варто проводити відразу після купання, для цього є спеціальні засоби – емолієнти. Ми радимо наносити засіб для зволоження відразу після купання, коли шкіра малюка ще волога.
Для очищення вушок новонародженого ні в якому разі не можна користуватися паличками або іншими твердими предметами. Слухові проходи обережно протирають м'якими ватними джгутиками, а вушні раковини — вологою м'якою серветкою. Щоб за вухами новонародженого не утворювалися попрілості, рекомендуємо регулярно купати дитину і занурювати вушка у воду.
Загалом важливо уважно стежити за ділянками тіла малюка, на яких найчастіше утворюються попрілості: складки за вухами, шийні, пахвові та пахові області. Шкіру дитини на цих ділянках варто ретельно мити і якщо виникає подразнення обробляти спеціальними кремами чи мазями і при необхідності звернутись до педіатра.
Ми радимо батькам у перші дні життя малюка викликати педіатра додому, адже перший огляд педіатра проводиться практично на наступний день після виписки з пологового будинку. Під час візиту педіатр не тільки оглядає новонародженого, а й допомагає мамі порадами щодо догляду, купання, харчування та навіть прикладання малюка під час грудного вигодовування.
Важно Як захистити дитину від поліомієліту
Захист від вірусів та інфекцій
Імунітет у малюка не готовий до зустрічі з вірусами та інфекціями. А з настанням зими новонароджені стають вразливими до таких інфекцій, як застуда, грип тощо, і мають схильність до розвитку шкірних захворювань, таких як атопія та виникнення гіпотермії (зниження температури тіла). У цей час новонароджені потребують особливого догляду та уваги, щоб запобігти інфекціям та сприяти їх розвитку.
Як пояснює мій колега, завідувач відділенням дитячої поліклініки "Веселка" Андрій Юрас, вірусні інфекції частіше зустрічаються взимку і можуть бути викликані декількома причинами. Зазвичай ніс і легені виділяють слиз, що затримує віруси та інші мікроби, коли вони потрапляють у дихальні шляхи, а далі очищується війками (виступами клітин, які рухаються в одному конкретному напрямку). Холодне і сухе зимове повітря висушує ці виділення, вони стають густі й не можуть бути легко очищені, тому мікробам стає легше інфікувати дихальні шляхи. Крім того, деякі віруси (наприклад, риновірус — вірус звичайної застуди, та віруси грипу) краще виживають при нижчих температурах, тому швидко поширюються, викликаючи спалахи інфекцій, саме у зимові місяці.
Харчування малюка взимку
Оптимальне харчування малюка важливе для його росту і розвитку. В осінньо-зимовий період прискорюється обмін речовин, дещо підвищуються енергетичні потреби новонароджених, і дитина, відповідно, з'їдає більше, щоб мати енергію для росту і розвитку. До 6 місяців малюк потребує лише грудного молока.
Читайте також Небезпека бактерій пневмокок і менінгокок для дітей – поради батькам від педіатра
Як зазначає моя колега, педіатр дитячої поліклініки "Веселка" Оксана Головчак, молоко починає стабільно вироблятися у матері не відразу після пологів, і це абсолютно нормально, якщо спочатку не все виходить. Налагодження грудного вигодовування може зайняти від тижня до двох місяців.
І якщо щось не виходить, не варто відразу переходити на суміші — спочатку радимо проконсультуватися з педіатром. Адже грудне вигодовування — найкраще харчування і за поживністю, і тому, що з молоком матері немовля отримує її антитіла, що забезпечують захист від багатьох вірусів та інфекцій.
Під час планового огляду педіатр, серед іншого, проводить зважування дитини й надає мамі рекомендації, як краще прикладати малюка, як часто й довго його слід годувати. На форумах для батьків можна зустріти чимало рекомендацій, що годувати потрібно за годинником – раз на 3 години по 20 хвилин. Це, мовляв, стандарт. Однак це неправда.
І якщо мама постійно прикладає дитину, і та добре набирає вагу, ми вважаємо, що все в порядку, вводити в раціон малюка суміші немає потреби. Якщо ж годування відбувається за графіком, дитина постійно смокче, але набору ваги немає, швидше за все, або немовля смокче неефективно (просто погано тримає молочну залозу в роті), або молока недостатньо, і малюк не наїдається. Це неможливо визначити за один огляд, тому ми слідкуємо саме за динамікою набору ваги.
Саме тому так важливо постійно відвідувати педіатра та не пропускати планові огляди.
Як правильно обрати автокрісло для дитини: дивіться відео