Польща нам більше не друг?

За останні роки ми звикли вважати ворогом Росію, зате до інших сусідів ставилися наївно добре і довірливо. За що й отримали ніж у спину від Польщі, яка раніше називала себе "адвокатом України в ЄС".

Два головних меседжі, які посилає Польща Україні – це:

  • трудові мігранти (українці складають половину всіх мігрантів Польщі);

  • відновлення в Україні історичної правди, яка не до вподоби нашим західним сусідам.

Польщі не подобається вибір України щодо її історичної пам’яті. УПА в сусідів вважають кривавими головорізами і усі події зводять до Волинської трагедії. Тим часом Україна справедливо зауважує, що це наш внутрішній вибір і Польща не може нам вказувати, як сприймати власну історію. Зауважимо, що у самій Польщі праві радикали виходять на мітинги і заявляють, що Львів і Вільнюс мають належати Польщі.

Польська сторона створила "чорний список" для українських чиновників, яких збираються не пускати на територію своєї держави. Новий прем’єр Польщі Матеуш Моравєцький у перший же день на посаді заявив, що стосунки з Україною необхідно будувати на історичній правді, а такі події як "геноцид на Волині" забувати не можна. І висловив невдоволення трудовими мігрантами з України. На що глава МЗС України Павло Клімкін відповів дуже гідно: українці, які проживають та працюють у Польщі, рятують економіку Польщі.

Польський премєр
Новий прем’єр Польщі

Хоча експерти радять не драматизувати і вважають, що ситуацію можна врегулювати, конфлікт між країнами вже сьогодні грає на руку Кремлю.

Угорщина втручається у внутрішню політику

Ще однин сусід – Угорщина – чомусь цього року вирішила, що може втручатися у внутрішню політику України. Варто відзначити, що кількість представників угорської меншини у Закарпатській області постійно зменшується і наразі не складає навіть 100 тисяч осіб. Проте це не заважає Угорщині виборювати для них права, які суперечать інтересам України.

З чого все почалося. Випускники українських шкіл, де предмети викладають не українською мовою, не здатні подолати мінімальний бар’єр ЗНО з української мови. 70% випускників цих шкіл "завалили" зовнішнє оцінювання з української. Аби уникнути цієї проблеми, в Україні запровадили закон "Про освіту", згідно з яким усі школи в Україні плавно перейдуть на викладання державною мовою.

Закон про освіту
Для загального розуміння ситуації

Саме через цей логічний крок України на нас образилася Угорщина, а також Польща, Румунія і Болгарія.

Венеціанська комісія стала на бік України і вважає наше рішення законним. Однак, це не заспокоює наших сусідів. Після оголошення рішення Венеціанської комісії уряд Угорщини поставив 3 вимоги. В Угорщині хочуть, щоб українська влада не обмежувала вже наявні права, вела переговори з національними меншинами в Україні та повністю виконала рекомендації Венеціанської комісії (продовжити термін впровадження викладання виключно українською мовою). До того ж, сусіди відверто шантажують українську сторону і кажуть, що не підтримуватимуть прагнення України у міжнародній політиці доти, поки українська влада не виконуватиме їхні вимоги.

Читайте також: "Мовну" статтю закону "Про освіту" змінювати не будемо, – міністр Гриневич

Актор Насіров

Усередині країни теж було неспокійно. Чого вартий лише цирк із затриманням детективами НАБУ голови Фіскальної служби Романа Насірова.

Як все було. Попереджений про претензії НАБУ, чиновник терміново стає хворим і лягає в лікарню "Феофанію" (яка більше нагадує курорт). Підозру йому оголосили прямо в ліжку в самій білизні. До речі, лікарі запевняли, що в пана Романа інфаркт. Але пізніше він сам це заперечив. На суд Насіров приїхав лежачи, загорнутий у радянський плед. Плед став героєм численних мемів і надовго залишиться в історії української політики.

Читайте також: Найгучнішу справи НАБУ за 2017 рік

Замах на Мосійчука

Ще один гучний скандал в політичній ситуації країни – замах на нардепа посеред вулиці у Києві. Погодьтеся, не щодня таке трапляється!

Нардеп від Радикальної партії Ігор Мосійчук та політолог Віталій Бала вийшли на вулицю після ефіру на одному із телеканалів. Майже одразу пролунав вибух (вибухнув мопед, припаркований неподалік). Мосійчук і Бала отримали поранення, також постраждала перехожа жінка. А от охоронець і помічник нардепа Руслан Кушнір та перехожий Михайло Морміль загинули…

Замах на Мосійчука
Замах на Мосійчука: місце трагедії

Під час замаху на нардепа діяло щонайменше 3 зловмисників. Це встановили правоохоронці, які провели десятки експертиз. Поки даних не розголошують.

Майдан чи просто старт передвиборчої кампанії?

Не обійшлося у цьому році й без гучних протестів. Хоча вони не перетворилися у масові акції, намети під Радою стоять досі і кілька сотень людей безперервно перебувають на місці подій.

Розпочалися протести у жовтні. Під стіни парламенту прийшли представники та прихильники 12-ти громадських організацій і партій. Це б мало свідчити про єдність опозиції, але як ми знаємо, опозиція в Україні максимально роздроблена.

Активісти висували Верховній Раді цілком адекватні вимоги, а саме – ухвалити пакет законів:

1) про антикорупційний суд;
2) про парламентські вибори за відкритими партійними списками;
3) про скасування депутатської недоторканності.

Станом на зараз з мертвого місця зрушила лише третя вимога і то до повного її виконання ще далеко.

Під час затримання Саакашвілі на акціях збільшилася кількість його прихильників. Відбувся навіть Марш за імпічмент (саме в цей час Саакашвілі перебував у СІЗО). Однак ця акція була не вельми велелюдною. У підсумку суд відпустив політика, а Луценко пошився у дурні. Опозиціонери вважають, що Генпрокурор має подати у відставку. Тим більше, це далеко не перший його прокол.

Марш за імпічмент
Марш за імпічмент

Політологи та соціологи переконані, що українці не готові виходити на вулиці. Однак схожі прогнози вони робили напередодні Революції гідності. Інші експерти кажуть, що протести – це не більш ніж старт передвиборчої гонки.

Читайте також: До бар’єру: акції протесту – початок парламентських виборів?

Епопея з Саакашвілі

Затримання та звільнення українського та грузинського політика Міхеїла Саакашвілі стало найбільшим шоу в останній місяць року. Президент Порошенко, який особисто запросив та ручався за Саакашвілі, оголосив останнього ворогом і намагався посадити чи видати Грузії, де його точно посадять у в’язницю.

Саакашвілі на волі
Саакашвілі відпустили з-під варти – такої розв’язки не чекав ніхто

Все почалося з того, що в Саакашвілі забрали українське громадянство і не пропускали на кордоні. Його прихильники, порушуючи закон, прорвали кордон і політик таки опинився в Україні. Певний час його ніхто не рухав. Однак на початку грудня вдома в Саакашвілі провели обшук. Через що він виліз на дах, де його й затримали силовики.

Читайте також: Як СБУ затримувала Саакашвілі на даху: з'явилось кумедне відео

Генпрокурор Луценко оприлюднив аудіозаписи, які нібито підтверджують співпрацю Саакашвілі і Курченка (молодий олігарх часів Януковича, який втік у Росію). Сам Курченко запевнив, що не знайомий з Саакашвілі. Суд відпустив політика, чим виставив Луценка повним дурнем. Залишається чимало питань й до Президента.

Це лише найгучніші сандали, було ще чимало дрібних. Сподіваємося, що у 2018 році скандалів поменшає. Натомість конструктиву, позитивних діалогів та якісних змін стане більше.

Читайте також: Підсумки 2017 року: найгучніші вбивства в Україні