Варто Лазаренкові ступити на українську землю, його заарештують. Колишнього прем’єр-міністра звинувачують у низці кримінальних епізодів, зокрема хабарництві, зловживанні становищем та організації кількох умисних вбивств, - кажуть у ГПУ.
Захисники Лазаренка продовжують наполягати - їхній клієнт має чіткий намір повернутися до України. Мовляв, днями він повідомить точну дату свого повернення.
Політологи ж одностайні: Лазаренкові варто залишитись в Америці і писати мемуари. Дорога у велику політику йому закрита назавжди.
“Якщо він ще зберіг адекватність сприйняття, хоча, я думаю, що він не розуміє сучасної української політики, відірвався від неї. Але у нього вже є гіркий досвід - він в Америку приїхав і опинився у в'язниці, і він має розуміти, що така ж перспектива його чекає і в Україні. Найбільша небезпека, я думаю, для нього пов'язана зі справою про вбивство народного депутата Євгена Щербаня”, - припускає політолог Володимир Фесенко.
У справах проти опозиції колишнього прем’єра не використовуватимуть, - вважає політолог Сергій Таран. Співпрацювати із владою він не буде, оскільки це означатиме - свідчити проти себе.
“Лазаренко для України не дуже цікавий тому, що він не має ніякого впливу тут, тим більше ніяких фінансових чи адміністративних ресурсів, він не має політичного рейтингу і він не має достатньо ваги для того, щоб його заяви чи дії призвели до глобальних “землетрусів” в українській політиці. Він цікавий як людина. яка багато чого знає про 90-ті роки”, - каже політолог Сергій Таран.
Та попри все, на Лазаренка чекають рідні у Дніпропетровську. Вірять, що за 13 років він все ж таки навідається додому.
Захисники припускають - після звільнення Лазаренко має побачитися зі своєю другою дружиною Оксаною Циковою і дітьми в місті Сан-Франциско, штат Каліфорнія. Чим займатиметься далі, Лазаренко не вирішив, - говорять адвокати.
Як відомо, Лазаренка остаточно засудили в листопаді 2009 року. Він отримав 8 років ув'язнення за 8 пунктами обвинувачення. Зокрема, за відмивання коштів. Заарештували його у лютому 99-го року в аеропорту після прибуття до Сполучених Штатів Америки, де він попросив політичного притулку.