"Організація з безпеки та співробітництва у Європі об`єднує 56 країн Північної Америки, Європи та Центральної Азії. Щороку одна з держав-учасниць стає на чолі організації. Україна вперше офіційно заявила про намір головувати в ОБСЄ ще у 2005-му, і сьогодні на міжнародній арені може запропонувати досвід вирішення внутрішніх конфліктів мирним шляхом", - розповідає експерт-міжнародник Анатолій Орел.

Для нас це буде дуже великий досвід, тому що нам потрібно довести, що ми здатні керувати такою впливовою організацією, для нас це також визнання нашої ролі,
- вважає дипломат Анатолій Орел

"Досвід у врегулюванні конфліктів дійсно може стати корисним - в Європі сподіваються, що Україна посприяє вирішенню протиріч між Молдовою та Придністров`ям. Втім, тут домовлятись треба і з Росією", - каже експерт Інституту світової політики Сергій Солодкий.

“Можна припустити, що будь-які ініціативи, які будуть неузгоджені з Росією, також можуть наштовхуватися на негативну реакцію з боку Москви. Але в будь-якому разі тут ще питання публічної площини - наскільки Росія буде готова висловлювати якісь свої ревнощі”, - зазначає експерт Інституту світової політики Сергій Солодкий

В України є такий фокус - посприяти в наступному році якомога більшій кількості зустріч між лідерами Придністров'я та Модови. Я вважаю, що формула 1+1 дуже хороша, тому що виключає участь Росії,
- заявив молдовський політик Леонід Літра.

Основними завданнями на час головування в ОБСЄ Україна визначила розвиток економічних зв`язків, боротьбу з тероризмом та захист прав людини, - зазначили у вітчизняному Міністерстві закордонних справ.

Контролювати виконання останнього пункту владою зголосилися правозахисники. Понад 30 громадських організацій створили Коаліцію та оголосили, що завданням України на час головування у ОБСЄ є боротьба з тортурами, свобода мітингів та чесні суди.

Крім політичних заяв та конференцій, механізмів тиску в регіоні ОБСЄ немає, але в будь-якому випадку - це також дієвий механізм, тому що керівники, міністри закордонних справ на таких конференціях завжди хочуть гарно виглядати. І їм не подобається зайвий раз ставати об'єктом критики на міжнародному рівні,
- вважає правозахисник Вадим Півоваров.

Слід зазначити, що предствники ОБСЄ неодноразово критикували чинну українську владу за порушення прав людини, зокрема, це стосувалося ув`язнених опозиціонерів. Крім того, за підсумками парламентських виборів був оприлюднений критичний звіт організації, де йшлося про зловживання адмінресурсом, недостатню прозорість фінансування виборчої кампанії та партій.

Екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк вважає, що критики вистачатиме й надалі.

Об’єктивно сьогодні Україна перебуває у тій ситуації, коли її головування в ОБСЄ може вилитися в додаткову критику з боку ОБСЄ дій української влади. Адже відомо, сьогодні Україна є об’єктом критики з боку таких впливових міжнародних інституцій як Парламентська асамблея тієї ж ОБСЄ, Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, Парламентська асамблея НАТО,
- зауважив Борис Тарасюк.

"Польща, Румунія та Болгарія головували в ОБСЄ напередодні вступу до Євросоюзу. Втім, української євроінтеграції головування не прискорить, і давно очікувана Угода про асоціацію із ЄС буде підписана не раніше ніж за рік", - прогнозує експерт-міжнародник Валерій Чалий.

“Найбільш оптимістичний сценарій - це підписання угоди на саміті Східного партнерства у Вроцлаві наприкінці наступного року. Можливо, разом з іншими країнами. Принаймні такий варіант розглядається - для того, щоб не робити подарунку українській владі, але зробити нормальний розвиток подій для України в цілому”, - коментує заступник гендиректора Центру Разумкова Валерій Чалий.

"Навіть якщо угоду про асоціацію і підпишуть у 2013-му, то на її остаточне впровадження піде ще принаймні два роки", - додав він.