Санкції, запроваджені Радою нацбезпеки, та відкриті кримінальні справи проти верхівки прокремлівських політпроєктів — значно знизили їхню присутність у медіапросторі. Втім лобісти країни-агресора міцно вкорінились у мізках тієї частини населення, якій до вподоби ліві погляди.

Читайте також Політичні проєкти чи партії: в Україні вигідно створювати політсили з кількох причин

Попит на прокремлівські проєкти й досі залишається

За словами експерта з політики та місцевого розвитку Олександра Солонтая, проросійські сили в Україні — наслідок великої симпатії значної кількості українців до всього, що називається "русскім міром". Тому всі олігархічні, бізнесові, комерційні політпроєкти будуть, поки на це буде споживач.

І попит зберігається й досі. Згідно з останнім дослідженням соціологів групи "Рейтинг", найбільше шансів потрапити до наступної Ради серед кремлівських прихильників має "ОПЗЖ". Її підтримують понад 12% громадян.

Попри санкцій РНБО, які забрали 5 – 6 пунктів популярності партії імені Бойка-Медведчука, а також внутрішні міжусобиці її олігархічних таборів — "ОПЗЖ" утримується на другому місці в опитуваннях. На сьомому році війни з Росією кремлівські лобісти ділять його з "ЄС" та "Батьківщиною" та їхньою показово патріотичною риторикою.

У лютому, після запровадження санкцій щодо Медведчука і його каналів, відбулось зниження підтримки ОПЗЖ. Але в певні моменти партія вже претендувала на однаковий рівень підтримки зі "Слугою народу",
– розповів директор соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович.

Південно-східний регіон країни лишається головним полем для паразитування й інших пособників агресора. На симпатію місцевих жителів розраховують політпроєкти:

  • Євгена Мураєва;
  • Бориса Колеснікова;
  • Анатолія Шарія.

Хоча наразі вони далекі від прохідних 5% відсотків. Серед проросійських сил немає єдності через бізнесові та політичні інтереси. Але разом узяті вони намагатимуться охопити всі вікові групи виборців. У "ОПЗЖ" три чверті прихильників – люди старшого віку.

Натомість майже половина симпатиків проросійського блогера Анатолія Шарія, який давно переховується за кордоном, це аудиторія віком "30+".

Зверніть увагу Мін'юст вбачає підстави для заборони "Партії Шарія": деталі від Малюськи

На цю ж електоральну нішу планує зробити ставку політпроєкт Євгена Мураєва "Наші", колишнього соратника Рабіновича. За слова політолога Володимира Фесенка, його однойменний телеканал на це й спрямований.

"Внаслідок санкцій проти медведчуківських телеканалів, частина їх глядачів перейшла на телеканал "Наш". Тому трошки зросли рейтинги партії Мураєва "Наші". Це молодші вікові групи виборців з антимайданними, або проросійськими поглядами", – пояснив Володимир Фесенко.

Ексрегіонал Колесников повертається зі своєю партією

Зібрати вершки з залишків електорату "старих регіоналів" планує екснардеп Борис Колесніков з політпроєктом "Україна – наш дім". Його вже встигли назвати "новим дітищем Ріната Ахметова", давнього бізнес-партнера Колеснікова. Хоч олігарх і відкидає будь-які натяки на підтримку політсили.

Експерти не поспішають називати новоспечену партію проросійською. Найімовірніше такою, що буде орієнтуватись на виборця південного-східного регіону, який ностальгує за так званими "міцними господарниками".

Рівень підтримки проросійських партій лишається небезпечним. І це попри:

  • санкційний тиск;
  • військову агресію Росії проти України;
  • токсичність прокремлівських політиків.

Тому для всіх проукраїнських сил залишається спільний виклик – шукати методи протидії таким проєктам та залучати виборців на свій бік до наступних парламентських виборів.