Адже права президента хоч і прописані в Конституції, втім там є шпарини, якими користуються посадовці.

Читайте також: Чого чекають у Кремлі від другого туру: пояснення російського політолога

В ній – перелік повноважень президента. У очільника держави два основних напрямки діяльності: зовнішня політика та національна безпека.


Такі повноваження є у президента

Правник Ігор Коліушко, який писав Конституцію вважає, що з 1996 року відбувалася поступова узурпація президентами повноважень, які не передбачені основним законом країни.

В президента залишається дуже багато неконституційних повноважень, які прописані в законах, а деякі взагалі ніде не прописані, але він все одно їх виконує,
– наголосив юрист.

Щоразу розширюючи свої повноваження президент ні перед ким не звітує і не несе відповідальності за силовиків, яких контролює та гроші, які використовує.

Що пропонують змінити

Віце-спікер парламенту Оксана Сироїд вважає, голова держави повинен сам представляти свої законодавчі ініціативи, аби депутати могли поставити йому запитання.

Заступниця голови Верховної Ради та депутати з фракції "Самопоміч" розробили законопроект, який обмежить повноваження президента до конституційних та прибере з інших законопроектів неконституційні повноваження президента.

Наприклад, він не зможе призначати склад регулятора комунальних тарифів – НКРЕКП і інших регуляторів, очільників СБУ в областях.

Оксана Сироїд
Оксана Сироїд

Крім цього, автори законопроекту пропонують врегулювати конфлікт між повноваженнями президента та прем'єра, а також прописати підстави і процедуру імпічменту, яку раніше вимагали розробити громадські активісти.