Їх озвучив в ефірі Медіацентру щодо ситуації із роботою "зернового коридору" Дмитро Соломчук – член Комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики, інформує 24 Канал.

Дивіться також Зернова угода увійшла в історію, – Ердоган припустив, що буде далі з домовленостями

Україна продовжить здійснювати експорт

На запитання, чи буде відбуватись експорт по Чорному морі, він відповів з упевненістю і перерахував кілька альтернативних варіантів, на випадок, якщо "зернову угоду" таки не продовжать.

За його словами, є такі альтернативи:

  • По-перше, Україна заклала гарантію 20 мільярдів гривень для страхування вантажів.

Вже є компанії, які готові заходити в море під повне страхування КАСКО, навіть якщо угоди не буде. Вони готові вантажитись і доставляти наше зерно в країни, які цього потребують,
– зазначив Соломчук.

  • По-друге – за поставки продукції у Чорному морі, наразі "вступився" Китай. За словами депутата, для Китаю наша сільгосппродукція на сьогодні важлива і доступна з одеських портів логістично.
  • І на останок – на всякий випадок розширені об'єми доставки по Дунаю.

"Складнощі є, але логістика працюватиме", – наголосив Соломчук. За його словами, все ж є надія, що "зернову угоду" таки вдасться продовжити, але інші варіанти уже відпрацьовані.

Обсяги, які зможе Україна експортувати

Уряд заклав у бюджет кошти для страхування суден – наразі уже є деякі такі компанії. Депутат не уточнив кількості компаній, які наразі зголосились на це, а тому сказати скільки вдасться експортувати – складно.

По Дунаю, за словами Соломчука, на сьогодні – це 3 мільйони тонн.

Через Західні кордони поки що об'єми експорту маленькі – до 300 тонн щомісяця. Додатковий спосіб експорту автошляхами – через Румунію.

У підсумку, за словами Соломчука, Україна точно зможе експортувати 3,7 – 3,8 тонни сільськогосподарської продукції.

Головне про експорт у рамках зернової угоди

  • Ініціатива була укладена окремо між Росією та ООН й Україною та ООН за посередництва Туреччини в липні 2022 року у Стамбулі.
  • Вона передбачала створення коридору для вивезення зерна з трьох українських портів ("Чорноморська", "Одеси" та "Південного") і зняття бар'єрів для експорту російського продовольства і добрив.
  • Угоду двічі продовжувати: в листопаді 2022 року на 120 днів – до березня, потім іще двічі – на 2 місяці.