"Через непрофесійні дії міністра енергетики Володимира Демчишина вугільна галузь України опинилася на межі знищення. Незрозуміло, чому Україна, яка визнала Росію країною-агресором, готова купувати у неї електроенергію та вугілля, в той час як українські шахтарі вже кілька місяців не отримують зарплату", — сказав заступник голови Профспілки працівників вугільної промисловості Валерій Мамченко.
Нагадаємо, що раніше Україна уклала контракт з Російською Федерацією на імпорт електроенергії, відповідно до якого Україна бере на себе зобов'язання в повному обсязі забезпечувати електрикою окупований Крим, а також купувати електроенергію на невигідних умовах.
"Замість того, щоб профінансувати ремонт шахт, щоб ми могли далі працювати, нам загрожують закриттям. А хтось із можновладців подумав про те, чим ми будемо годувати наші сім'ї?! Адже у нас в регіоні немає інших підприємств. Звичайно, у них є чим годувати своїх дітей, а наші їх, на жаль, не турбують", — нарікав один з учасників мітингу, шахтар з Нововолинська.
На знак підтвердження слів свого побратима інші шахтарі розмахували перед стінами Кабміну своєю "останньої сорочкою", а також тримали плакати з вимогами відставки Володимира Демчишина.
За словами голови Незалежної профспілки гірників Михайла Волинця, на ліквідацію шахт в цьому році планується виділити 1,2 млрд грн. "Планується закрити всі шахти у Нововолинську, 4 в Дзержинську, 3 в Лисичанську і т.д. Але в міністерстві навіть ніхто не замислюється, що таку суму навіть неможливо освоїти", — говорить він.
У свою чергу Валерій Мамченко взагалі не розуміє логіки того, що відбувається.
Як можна говорити: на шахтах корупція, так давайте їх закриємо! Якщо враховувати, що у нас корупція в усіх галузях економіки, то все потрібно закривати і ставити хрест на Україні як незалежній країні,
— упевнений він.
Крім безпосередньо самих гірників, на акції протесту також були присутні і представники суміжних галузей: гірники, які видобувають залізну руду, працівники торфовищ, представники цирконієвої галузі і т.д.
"Ми прекрасно розуміємо, що сьогодні знищать вугільників, а завтра візьмуться за нас. На жаль, про це свідчать дії або бездіяльність нашого уряду. Адже і торф можна купувати у сусідів, а не виробляти свій", - говорить Станіслав Чижов, працівник торфовища в Переяслав-Хмельницькому районі.
Закупівля вугілля та електроенергії в Росії за завищеною ціною автоматично призведе до подорожчання гарячої води, опалення, товарів першої необхідності тощо,
— підкреслив Михайло Волинець.
При цьому керівники гірняцьких профспілок наголосили, що вимога шахтарів — спілкуватися тільки з Арсенієм Яценюком. "З Кириленком і Демчишином ми вже спілкувалися — толку ніякого, оскільки вони не професіонали і не можуть донести наші вимоги та побажання до прем'єра. Ми ж хочемо, щоб питання розвитку галузі вирішували кваліфіковані кадри, а не просто колишній інвестбанкір, що знає англійську мову", — резюмував Мамченко.