За відповідний законопроєкт проголосували 290 народних депутатів, 1 парламентарка була проти, ще 60 – утрималися.
Цікаво: На Рівненщині у голови сільради вилучили бурштин на 30 тисяч доларів: відео і фото спецоперації
Що передбачає законопроєкт:
Документ передбачає внесення змін у Податковий кодекс України. Згідно з ним, ставка рентної плати за користування надрами для видобування бурштину знизиться з 1 січня 2022 року із 25% до 10%. Водночас до кінця 2020 року діятиме тимчасова ставка у розмірі 5%, а у 2021 році – 8%.
Заступник голови комітету з питань фінансів, митної та податкової політики Олександр Ковальчук представлючи законопрєкт у Раді відзначив, що збільшення рентної плати з 5% до 25% у 2016 році призвело до зниження надходжень за використання надр.
"Тому запропонований підхід має стимулювальний характер для легалізації видобутку бурштину", – пояснив депутат.
Який ще закон про бурштин прийняла Рада
19 грудня нардепи проголосували за законопроєкт про легалізацію видобутку бурштину. 27 грудня документ підписав Президент України Володимир Зеленський.
Законопроєкт передбачає запровадження дозволів на видобуток бурштину. Зокрема, вводиться єдиний дозвіл на розвідку з правом видобутку бурштину на 5 років на ділянки до 10 гектарів через електронні аукціони ProZorro. Початкова ціна такого спецдозволу становитиме 34 тисячі гривень за гектар.
Також зконопроєкт передбачає покарання за незаконний видобуток і збут бурштину. Зловмисникам загрожуватиме штраф від 51 тисячі до 170 тисяч гривень, обмеження волі терміном від 3 до 6 років або позбавленням волі на той самий термін з конфіскацією майна.
Що відомо про видобуток бурштину в Україні?Масштабний нелегальний видобуток бурштину відбувається у Волинській, Рівненській та Житомирській областях. Через це у регіонах навіть кілька разів спалахували сутички між правоохоронцями та нелегальними копачами. Хоча, за неофіційними даними, саме правоохоронці покривали не менше 90% нелегального видобутку бурштину.
Генпрокуратура за останні 5 років затримала десятки людей у "бурштинових справах". За даними НАБУ, на найвищому рівні нелегальні схеми "кришували" екснардепи Борислав Розенблат і Максим Поляков. Проте справи щодо них так нічим і не завершились.
У поліції також відзначають, що стихійні копачі бурштину пошкодили понад 6,2 тисячі гектарів земель лісового фонду та понад тисячу гектарів земель сільськогосподарського призначення. Такі масштаби мають катастрофічні екологічні наслідки.