Томос підписали після спільного молебню Варфоломія і предстоятеля Православної церкви України Єпіфанія в храмі Святого Георгія у Стамбулі у 2019 році, повідомляє 24 канал.

До речі Варфоломій заперечив розкол у православ'ї через автокефалію ПЦУ: каже, що не відступить

Настоятелю ПЦУ Епіфанію документ вручили 6 січня. Тоді Епіфаній та Варфоломій спільно провели божественну літургію.

Що таке Томос?

Це грамота, яка офіційно підтверджує автокефалію ПЦУ як однієї з 15 помісних православних церков світу. Такий документ видають лише 1 раз. Він є основою існування церкви та починає діяти з моменту підписання.

Шлях України до автокефалії ПЦУ: основне

  • Першу спробу створити Українську помісну церкву здійснили ще за часів Гетьманщини і Директорії. Однак цьому завадили більшовики.
  • Коли Україна здобула незалежність, процес відновили. Проте Москва блокувала процес.
  • Нарешті 11 жовтня 2018 року Синод Вселенського патріархату оголосив, що церквою-матір'ю Україні є Константинополь. Відтак Російська православна церква втратила юрисдикцію над канонічною територією України.
  • Анафему глави УПЦ КП Філарета і предстоятеля УАПЦ Макарія визнали недійсною.
  • У Софії Київській 15 грудня 2018 року пройшов Об'єднавчий церковний собор. Саме тоді духовенство УПЦ Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви та УПЦ Московського патріархату створили єдину помісну Православну церкву України. Предстоятелем обрали митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Детальніше ПЦУ – 2 роки: як створювали Православну церкву України та скандали довкола