Активізація Росії на північному напрямку пов'язана з бажанням долучитися до нових транспортних сполучень, які відкриються протягом найближчих десятиліть внаслідок глобальних кліматичних змін, а також зазіханням на поклади корисних копалин, наявних за Північним полярним колом. Про це у статті для сайту "24" пише Наталія Лебідь.

Читайте також: Росія збільшує свої війська та озброєння в Арктиці – НАТО б'є на сполох

Глобальне потепління сприяє відкриттю наскрізної навігації по Північному морському шляху. Образно кажучи – з Китаю або Японії й до східного узбережжя Америки через Північний полюс. Така навігація здатна добре простимулювати світову торгівлю, особливо між Китаєм з одного боку та Північною Європою, Канадою і США – з іншого.

Вчені повідомляють: останніми роками лід тане буквально на очах. За деякими оцінками, до 2020 – 2040 років Арктика буде судноплавною, принаймні в літній період. Таким чином, коли-небудь плавання з Шанхаю до Гамбурга через розташовану між Східним Сибіром та Аляскою Берингову протоку стане на 6400 кілометрів коротшим від класичного маршруту через Індійський океан і Суецький канал. Подібні перспективи розпалюють апетити Китаю, який у 2010 році вже став світовим лідером за обсягами експорту.

Та річ не тільки у вантажному чи пасажирському пароплавстві. Головна принада Арктики полягає в її корисних копалинах. Щоправда, останні дані свідчать: їхні запаси істотно перебільшені. Геологічна служба США (USGS) стверджує, що ймовірні поклади арктичної нафти становлять усього близько 90 млрд барелів, або приблизно 7% відомих сьогодні доведених світових запасів нафти. До того ж, копалина не сконцентрована в одному місці, а розкидана по різних регіонах Арктики.

Домінує в структурі вуглеводневих запасів Арктики зовсім не нафта, а природний газ – він становить приблизно 78%. В Арктиці, за оцінками американських геологів, зосереджено близько 47 млрд кубометрів невідкритих газових покладів, що становить приблизно 26% від поточних світових запасів. Таким чином, Арктика – скарбниця не стільки нафти, скільки газу. На обидва різновиди корисних копалин і претендує Російська Федерація.

Фахівці стверджують, що у боротьбі за Арктику Москва використовуватиме різні методи. І діятиме не тільки силою, а й хитрістю. Зокрема, спробує зацікавити ексклюзивними правами на видобуток арктичної нафти великі європейські транснаціональні компанії. Не виключено, що питання буде стояти навіть так: видобуток копалин у "російській" Арктиці – в обмін на відмову від проектів видобутку сланцевого газу в Східній Європі. А це означає, що удар буде завдано в першу чергу по Україні, йдеться у статті.

Детальніше читайте у публікації: Путін та Арктика: новий "харасмент" Кремля