Для Ніни Балан прогулянка містом - це щоденний виклик. Вона втратила зір 40 років тому і їй добре відомо наскільки небезпечними є вулиці.
Ніна Балан (незряча): "Ми розбиваємо обличчя, коліна, зуби люди вибивають. Напівсфери, знаєте, ці, щоб автомобілі не ставали - вони слизькі, я стала на одну з них і впала прямо під колеса тролейбуса. Добре, що молодий хлопець мене схопив і буквально висмикнув з-під цього тролейбуса."
Вирішити цю проблему спробували науковці дослідницького центру Санкт-Петербурга "СпецТехноПрилад". Вони розробили пристрій під назвою "Говірке місто" та представили його владі. Апарат допоможе незрячим зручно та безпечно пересуватися містом.
Система складається з передавачів та приймача. Трансмітери можна встановити у магазинах чи на автобусних зупинках, вони постійно посилатимуть аудіосигнал із назвою закладу. Цей звук вловлюватиме спеціальний ресивер, який можна носити навіть у кишені, і через навушники передаватиме користувачу необхідну інформацію.
Максим Плетньов (головний інженер центру "СпецТехноПрилад"): "Значить, він (незрячий) йде містом, в радіусі 20 метрів і менше проходить повз міської інфраструктури - це може бути, до прикладу, аптека. Він проходить повз неї і в навушниках чує інформацію про цей об'єкт, наприклад, "Аптека №4".
Згідно з розробниками, влада Санкт-Петербурга вже планує встановити передавачі на основних будівлях. Однак, наразі найбільшою проблемою є вартість пристроїв - один трансмітер коштує приблизно $340, а приймач - $40.
Це надто висока ціна, особливо для пенсіонерів, які в середньому отримують 5000 руб., тобто близько $180. Хоча у "СпецТехноПриладі" стверджують, що фінансова підтримка з боку влади допоможе значно знизити вартість пристрою.
В'ячеслав Райхман (генеральний директор "СпецТехноПриладу"): "Ми дуже сподіваємося на допомогу, яку вже пообіцяла міська влада. Нам виділять дотації, і вартість пристрою знизиться. Така ціна тільки зараз - зі збільшенням виробництва прилади коштуватимуть дешевше."
А поки що, єдиний спосіб для незрячих пересуватися містом - допомога перехожих.
2 хв
Російські науковці розробили прилад, який допоможе сліпим пересуватися містом
Сучасні міста становлять велику небезпеку для незрячих та для людей зі слабким зором. Міський транспорт, рекламні щити, припарковані на тротуарі автомобілі - все це ускладнює пересування вулицями.