Традиційно він був профіцитний, а зараз переходить у дефіцит. Причому значний, адже є обмеження цін на нафту. Про це 24 Каналу сказав інвестиційний банкір Сергій Фурса.

До теми Баланс від'ємний: економіст розповів про дефіцит російського бюджету у 2023 році

"Отже, в російському бюджеті не вистачає грошей. Що ви робите, коли у вас не вистачає коштів і ви не можете їх позичити? Ви починаєте друк коштів. Фактично вони вже його розпочали. Це грошова емісія", – пояснив інвестиційний банкір.

Що це означатиме

По-перше, Росія скорочуватиме витрати за певними програмами, зокрема соціальними, буде менше грошей вливатися в економіку. По-друге, друкуватимуться гроші, що має призвести до девальвації та інфляції.

На жаль, сценарію моментальної паніки, на яку сподівалися рік тому, не сталося. Поступово вони сповзають, деградують, але деякі росіяни не відчувають цього. Якщо ти вчора отримував 100 рублів, а сьогодні 50, ти відчуєш. Але якщо сьогодні 100, завтра 98, післязавтра 96… Твоє життя погіршується, але ти звикаєш,
– зауважив Фурса.

Як зауважує інвестиційний банкір, малоймовірно, що найближчими місяцями пересічні росіяни щось відчують. Але російський бюджет відчуває – грошей набагато менше, витрати на армію зростають.

"Очікувати, що щось станеться і Росія розвалиться, не варто. Іран вже 40 років перебуває під санкціями, але він досі тримається", – відзначає Фурса.

Він додає: навіть якщо економіка Росії впаде надто сильно, росіяни все одно житимуть краще, ніж за Радянського Союзу. Передовсім було 30 років технологічного стрибка. Крім того, у державі-агресорці досі зберігається ринкова економіка. "Це дуже сильна історія насправді, тому що ринкова економіка може призвичаїтися до будь-яких умов. Те, що Путін поки не зруйнував Росію, це саме ринковість економіки", – стверджує банкір.

Проблема Радянського Союзу полягала у тому, що не було сільськогосподарського ринку, ринку землі та приватної власності.

"А зараз це в Росії є. Такі сильні штуки втримуватимуть росіян на рівні вище, ніж за Радянського Союзу, але нижче, ніж вони були у 2021 році й могли б бути у 2023 – 2024 роках", – резюмував Сергій Фурса.

Цей рік стане вирішальним

  • Фахівці KSE Institute очікують, що 2023 рік стане вирішальним для економіки Росії. За прогнозами аналітиків, цього року реальний ВВП Росії скоротиться на 6,1%, а у 2024 році економіка країни-агресорки буде меншою на 15% порівняно зі сценарієм без війни та санкцій. Крім того, через обмеження Заходу, доходи за нафту та газ суттєво скоротяться.
  • Через це Кремлю буде все складніше фінансувати війну в Україні. Дефіцит бюджету вже зріс на 6,5%. Центральний банк Росії вже очікує, що це вплине на стабільність рубля, адже країні буде важко одночасно розв'язати проблеми монетарної та фінансової стабільності.
  • Російська економіка давно вже бореться із низьким зростанням продуктивності. Тому зараз ця проблема буде тільки зростати.
  • Річ у тім, що держава-агресорка відрізана від важливих фінансових ринків, багато іноземних компаній припинили свою діяльність, капітальні витрати витісняються витратами, пов'язаними з війною, еміграція висококваліфікованих працівників обтяжуватиме потенційне зростання в майбутньому.
  • Цікаво, що фахівці радять союзникам України знову ввести санкції щодо Росії. Оскільки економіка країни наближається до переломного моменту в першій половині цього року, а отже додатковий тиск допоможе припинити війну.