Але навіть якщо це нам вдасться, потрібно розуміти, що залишення недоброчесних суддів у звичайних судах може істотно знівелювати можливості Антикорсуду.

Читайте также: Як Вища кваліфкомісія спробувала усунути "надокучливу громадськість" з процесу оцінювання суддів

24 вересня суддя Київського суду міста Полтави Юрій Куліш повністю виправдав Дмитра Трихну. За даними слідства саме він в інтересах мера Полтави Мамая пробував купити у судді Лариси Гольник потрібне меру рішення. Гольник звернулась до правоохоронців і зафіксувала спробу дати хабар на відео. Три роки тривав суд над Трихною, і от результат – Трихна невинен.

Юрій Куліш
Юрій Куліш

А знаєте чому – бо суд не взяв до уваги ключовий доказ у справі – відеозаписи, де чітко видно, що Трихна таки пропонував хабар. Суддя Куліш зробив усе, щоб ці плівки не були визнані доказом.

А рідного брата судді – прокурора Андрія Куліша нещодавно затримували на хабарі і навіть засудили. Тому з таким судом виправдальний вирок був цілком прогнозованим. Саме такі справи є найкращим доказом необхідності створення справжнього Антикорсуду. Здавалось би – от з’явиться такий суд і можна забути про проблеми з недоброчесними суддями.

На жаль, проблеми зменшаться, але не зникнуть, бо таких суддів і далі будуть використовувати для блокування розслідувань та виправдання корупціонерів.

Я вже розповідав як завдяки рішенню Печерського суду намагаються виправдати прокурора Кулика. Рішенням судді Окружного адміністративного суду міста Києва Євгена Аблова практично вже визнано невинним Романа Насірова. Нещодавно стало відомо про рішення Володимирецького суду Рівненської області, яке напряму стосується першого заступника Голови СБУ Павла Демчини, якого підозрюють у незаконному збагаченні.

Швидше за все суд встановив, що Демчина не проживав спільно і не має жодного стосунку до майна матері його дітей пані Воловчук. Я лише припускаю, бо саме рішення засекречене. Секретним є і зовсім свіже рішення щодо "бурштинової справи" та депутата Борислава Розенблата.

20 вересня Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним проведення детективами НАБУ негласних оперативно-розшукових дій, завдяки яким і було здобуто докази злочинних дій депутата. Так, Вам не здалось. Суд, який не має права розглядати кримінальні справи фактично вирішив долю кримінальної справи щодо Розенблата.

Очевидно Розенблат тепер буде доводити, що докази, зібрані агентом Катериною є неналежними і їх не можна враховувати. Якщо суд погодиться з цим, то як і у справі судді Гольник, ключовий доказ у справі буде відкинуто, а отже Розенблат та інші зможуть уникнути будь-якої відповідальності.

Читайте также: Перевершили Януковича та Пшонку: як влада цинічно карає активістів

НАБУ вже висловило свою позицію – суд не мав права розглядати цю справу та давати оцінку діям детективів. Чи вплине таке рішення на позицію суду, який буде розглядати бурштинову справу залежить від якості такого суду та спроможності бути незалежним.

До речі, Руслан Арсірій, який виніс це рішення, дуже цікавий суддя і має репутацію рятівника сумнівних осіб завдяки сумнівним рішенням. Понад 25 звільнених під час атестації міліціонерів були поновлені завдяки Арсірію. Для прикладу, він поновив поліцейського, який навіть не набрав мінімально необхідні бали на тестуванні. Колегія суддів за його участі повернула на роботу і скандально відомого заступника керівника слідчого управління Департаменту МВС Григорія Мамку.

Руслан Арсірій
Руслан Арсірій

Допомагав Арсірій і суддям. Зокрема, скасував висновок про те, що екс голова Обухівського районного суду Степанова підлягає люстрації. Ця суддя виносила рішення щодо учасників Майдану і прокуратура вже оголосила їй підозру у винесенні завідомо неправосудних рішень. Також Арсірій не дозволив провести майнову люстрацію судді Токаревої.

Натомість суддя завжди відмовляв у задоволенні позовів громадськості з вимогою люструвати конкретних чиновників. Наприклад, головного міліціонера Києва Терещука, а також сина колишнього зама Генпрокурора Віктора Кудрявцева.

Саме Арсірій виніс перше рішення про скасування негативного висновку Громадської ради доброчесності щодо кандидатки на посаду судді Верховного Суду Алли Демидової. Суддя вирішив, що Рада взагалі не мала права аналізувати декларації Демидової, збирати інформацію та публікувати висновок щодо неї.

Конкретні факти порушень Демидової Арсірій викрутив на її користь. Хоча з висновком ГРД погодилась навіть Вища кваліфікаційна комісія та визнала Демидову такою, що не підтвердила здатність здійснювати правосуддя. Ще одне унікальне рішення Арсірія стосується НАБУ. Він визнав вибори до Ради громадського контролю при НАБУ, які відбулись у 2016 році незаконними.

Алла Демидова
Алла Демидова

Суддя встановив незаконність самого інтернет-голосування до Ради, хоча це не було підставою позову. Тобто суддя фактично заблокував можливість обрання до Ради осіб, які дійсно мають підтримку громадськості.

Але найцікавішим є те, як це рішення виносилось. Справа знаходилась у Арсірія з жовтня 2016 року і дуже мляво рухалась. У травні 2017 року НАБУ проводить обшук вдома і у кабінеті голови суду Павла Вовка. І вже через день Арсірій виносить рішення про незаконніть виборів Ради при НАБУ. Тобто це була своєрідна "відповідь" суду на дії НАБУ. Немає значення законність рішення – головне продемонструвати силу.

Читайте также: Відпустив з-під варти вбивцю Гонгадзе: до Верховного Суду призначили "відомого" суддю

Арсірій відомий не лише своїми рішеннями. Журналісти звернули на нього увагу, коли проаналізували, де відпочивають судді окружного суду. Дмитро Гнап виявив неабияку любов Арсірія до подорожей. За два роки суддя відвідав з десяток країн, серед яких такі екзотичні як Куба, Гаїті, Мексика, Ямайка, Китай, Тайланд та інші.

Коли журналіст запитав суддю – звідки кошти на дорогі подорожі, сивочолий суддя відверто здивував. Тобто кошти на подорожі судді давали його батьки ? Вибачте, але я навіть зробити вигляд, що повірив не можу. Хоча статки матері судді дійсно вражають. 73-річна пенсіонерка, яка працювала медиком у Донецьку не лише допомагає сину подорожувати, але й змогла придбати у елітному Козині будинок площею 277 кв. м.

Задекларував суддя і власний будинок площею 65 кв. м. у селі Іванковичі під Києвом. Однак, за цією адресою журналісти замість скромного будинку виявили новий маєток площею щонайменше 250 кв.м. з власною каплицею та розпочатим будівництвом басейну. Попри витрати на нерухомість та подорожі сім’я Арсіріїв змогла заощадити значні кошти. У 2017 році ними задекларовано понад 80 000 дол. готівки. Не погано, правда ж.

арсірій
Маєток у селі Іванковичі з власною капличкою та майбутнім басейном

До речі, родина Арсірія цікава не лише майном. 21-річний син судді Олександр вчиться в державному технічному університеті міста Ульянівськ Російської Федерації. Поступив він туди у липні 2014 року. Уявіть собі на хвилинку: Крим уже не наш. Частина Донбасу завдяки військам Росії уже окупована. А у цей час син судді, очевидно порадившись із батьком, вирішує поступити у ВУЗ країни-агресора.

На сайті вузу хвалебні оди щодо окупації Криму. Потім збиття боїнгу, Іловайськ, обстріли Маріуполя, Дебальцеве, тисячі жертв і в’язні Кремля, а син Арсірія продовжує вчитись у агресора. Звісно, що жодної відповідальності за це не може бути. Юридично батько за сина не відповідає. Але це яскраво свідчить про цінності родини Арсіріїв.

Цілком зрозуміло, що навіть якщо запрацює Антикорсуд, то такі судді будуть і надалі використовуватись для відбілювання підозрюваних у ТОП корупції. Не дарма, Окружний адміністративний суд міста Києва не ліквідовують, хоча планувалось. Видається, що влада створила своєрідний Антиантикорупційний суд і судді цього суду вже готові нейтралізовувати Антикорупційний суд.

Проте ситуацію можна виправити. Для цього потрібно провести справжнє, а не фейкове оцінювання суддів та здійснити реальне очищення судів. За діючої Вищої кваліфікаційної комісії це зробити майже нереально. Тому треба продовжувати вимагати зміни складу Комісії та принципу її формування. Боротьба за чесні суди триває і справедливість однозначно переможе.