На жаль, така надія майже відсутня на конкурсі до Верховного Суду та оцінюванні діючих суддів, що повністю під контролем Комісії, очолюваної Сергієм Козьяковим. Доведено практикою.

Читайте также: Зварич та інші: 5 найгучніших справ недоброчесних суддів

Багатьом відома історія судді-викривача Сергія Бондаренка, який відмовився виносити незаконне рішення за вказівкою голови апеляційного суду Черкаської області Володимира Бабенка. За свою принципову позицію він зазнав системних переслідувань, проте не лише не зламався, але й добивається покарання голови суду.

Майже три роки Вища кваліфікаційна комісія тягнула з покаранням Бабенка і лише у червні минулого року внесла подання про його звільнення. При цьому Комісія не наважилась звільнити Бабенка за вказівку винести незаконне рішення. Таке звільнення було б потужним ударом по владі голів судів над суддями. Тому голову суду карають за брифінг, який він провів, коли запис його тиску на Бондаренка було опубліковано в інтернеті.

Комісія цілком резонно вирішила, що висловлювання Бабенка на брифінгу є порушенням цілого ряду Кодексу суддівської етики чого достатньо для звільнення. Але до чого тут Бабенко запитаєте Ви? Справа у тому, що той брифінг він проводив не сам, а за активної участі наближеної до нього судді Оксани Карпенко.

Оксана Карпенко
Оксана Карпенко

Вона не лише гаряче підтримала Бабенка, але й розповіла, який поганий Бондаренко. Тобто прямо підтримала практику замовних рішень шляхом тиску голів суду на суддів та цькування тих, хто осмілюється йому протидіяти. А ще є великі питання до компетентності Карпенко. Вищий спеціалізований суд виніс щодо неї окрему Ухвалу, де прямо вказав, що суддя не знає елементарних положень законодавства.

Так от, ця Карпенко нещодавно проходила оцінювання. На співбесіді вона ще раз підтвердила, що не бачить у діях Бабенка жодних порушень. До цього всього Комісія ще й знайшла неналежне декларування нею майна, а тому зробила перерву та звернулась у НАЗК з проханням перевірити декларації судді.

У відповідь НАЗК повідомило, що можливо перевірить, але пізніше. Комісія ж вирішила не чекати і на повторній співбесіді визнала, що Карпенко цілком відповідає своїй посаді.

Читайте также: Як Вища кваліфкомісія спробувала усунути "надокучливу громадськість" з процесу оцінювання суддів

Підтримує незаконні вказівки голови суду, некомпетентна, є проблеми з декларуванням – ідеальна суддя для керованого правосуддя. Саме таких і підтримує Комісія. Хоча чого очікувати, якщо доповідачем по справі Карпенко була член Комісії Тетяна Весельська, яку саму звинувачують у незаконному збагаченні та брехні у деклараціях.

Багато хто чекав, як буде проходити перевірку Світлана Мартьянова, яка вже понад 17 років є незмінною головою Франківського суду міста Львова. Хоча закон прямо говорить, що одна особа не може бути головою суду більше ніж два строки поспіль.

Світлана Мартьянова
Світлана Мартьянова

Проте Мартьянова завжди знаходила шпарини в законі, щоб обійти це правило. Не даремно Франківський суд називають своєрідною вотчиною, де все підконтрольне феодалу – голові суду.

Незважаючи на те, що все життя суддя працювала у суді по її декларації можна подумати, що це майно успішного бізнесмена. Поруч з двома квартирами, двома будинками, трьома земельними ділянками та двома автомобілями суддя декларує золоті вироби, шубки і навіть меблі. Тобто їх вартість перевищує 130 000 гривень.

А ще у сім’ї є близько 140 000 доларів готівки. Проте, здається, суддя не все задекларувала. Так чоловік судді є засновником двох підприємств, але у декларації про це ні слова.

Відомим на всю Україну прізвище судді Мартьянової стало після скандалу з її дочкою Тамарою Мартьяновою. Вона вже майже стала суддею, але завадив її показний розкішний спосіб життя та фотографії у соціальній мережі, скажімо так, із своєрідною естетикою.

Відверті фото Тамари Мартьянової
Відверті фото Тамари Мартьянової

Навіть Кваліфікаційна комісія погодилась, що публічне хизування такими фото порочить звання судді та відмовилась рекомендувати Тамару Мартьянову на призначення суддею.

До речі, пані Тамара у коментарях пресі розповідала, що джерелом доходів для її розкішного життя була допомога матері, а тому це би мало стати предметом перевірки під час оцінювання. Громадськість очікувала нарешті почути публічні пояснення щодо цих фактів від Світлани Мартьянової та гострих питань від членів Комісії. Очікувала, але таки не дочекалась, бо Комісія вирішила проводити співбесіду у закритому режимі.

Можемо припустити, що підставою для такого рішення стала наявність у судді усиновлених дітей. Але ці діти вже повнолітні і про цей факт вже давно відомо. Є навіть ціла стаття у місцевій пресі, де сама суддя розповіла усі деталі усиновлення.

Читайте также: Відпустив з-під варти вбивцю Гонгадзе: до Верховного Суду призначили "відомого" суддю

Тобто Комісія просто знайшла привід для того, щоб закрити співбесіду від громадськості. Реальних причин для цього не було. Ось така безпрецедентна прозорість процедур. Те, що дітям суддів все дозволено, доводить і співбесіда з суддею з Харкова Юрієм Бабенком. Його сина декілька раз намагались притягнути до адміністративної відповідальності і останній раз за серйозні порушення. Ось що вказано в рішенні судів:

В обох випадках син судді уник покарання, бо … просто не прийшов на суд, де його судили. Але найцікавіше як Комісія перевіряла цей факт. Член ВККС Андрій Василенко запитав суддю про це, той відповів, що все було врегульовано. Все, питань більше не було. Серйозно? Такі пояснення влаштовують членів Комісії? І за це ми платимо кожному члену по 250 тисяч грнивень бюджетних коштів?

Суддя Бабенко успішно пройшов оцінювання, а його син закінчив юракадемію та, мабуть, теж готується стати суддею. До речі, якщо ви думаєте, що Комісія якимось чином обґрунтовує свої рішення та спростовує претензії до суддів, то помиляєтесь. Самі рішення не є публічними, а якщо Вам таки вдасться їх отримати, то там немає обґрунтування висновків Комісії.

Для прикладу, голова Оболонського суду В’ячеслав Дев’ятко засудив, як мінімум трьох невинних майданівців. Але не вказав це у Декларації доброчесності. Комісія не побачила у такій цинічній брехні жодних порушень. Ось так Комісія відкидає факти недоброчесності суддів.

А на завершення розкажу до чого призводить фейкове оцінювання на дуже красномовному прикладі судді Одеського окружного адміністративного суду Любові Токмілової. Ця суддя ще у травні успішно пройшла співбесіду і отримала високі бали. Оцінили її за 15 хвилин, але найцікавіше почалось після співбесіди. На початку жовтня мати судді, яка є пенсіонеркою, дарує їй 150 000 гривень і Токмілова одразу купує позашляховик Range rover за … 149 000 гривень.

Як вам така ціна? Насправді таке авто коштує близько мільйона. І з декларації попередньої власниці ми знаємо, що рік тому це авто обійшлось їй у 740 000 гривень.

Любов Токмілова
Любов Токмілова

Чи вірите ви, що суддя отримала таку велику скидку? А може десь просто вказана неправда, щоб приховати реальну вартість, яка значно перевищує задекларовані доходи судді.

Але це ще не все. Виявилось, що мати судді у липні придбала ще й квартиру у елітному будинку біля моря в Одесі. Такі квартири коштують близько 100 000 доларів США і звідки у пенсіонерки такі кошти – невідомо. Чи випадково, що таке різке покращення майнового стану судді та її матері трапилось одразу після того, як Комісія благословила її на довічне суддівство?

Проте і тут історія не закінчується. Очевидно, суддя зрозуміла, що перевірку Комісії дуже легко пройти, а будь-які сумніви легко спростувати. Тому Токмілова вирішила піти на конкурс до Антикорупційного суду. При цьому розслабилась настільки, що подала мотиваційний лист, який є сумішшю плагіату і абсурдних тверджень. Ну хоча б без помилок і то добре.

Ця історія яскраво демонструє, що таке оцінювання не призводить до відсіювання недоброчесних. Максимум - вони стримують свої апетити до співбесіди, а потім вже розкриваються на повну.

Читайте также: Чому суддю-викривача Гольник не пускають до Антикорупційного суду

Більше того, після такої перевірки судді стають впевнені, що скромно жити далі немає змісту. Можна вигравати на конкурсі і з купою майна незрозумілого походження. То для чого себе обмежувати? Ми вже подали звернення до Вищої ради правосуддя з вимогою не призначати Любов Токмілову суддею безстроково і будемо далі боротись за очищення судів від таких персонажів. А справедливість однозначно переможе.