Проте до скандалу призвела не їхня кількість, а те, що під цю заборону потрапили соціальні мережі "ВКонтакте" й "Однокласники", усі ресурси Яндекс, а також бухгалтерська програма 1С.
"ВКонтакте" – це найпопулярніша соцмережа серед українців. Щомісяця її використовують 16 мільйонів людей. В "Однокласниках" зареєстровані 9,5 мільйонів українців. Тобто щонайменше кожен третій мешканець країни відчує на собі дію санкцій.
Влада наводить наступні аргументи на користь свого рішення. За допомогою "ВКонтакте" і "Однокласників" Росія веде гібридну війну проти України і збирає особисті дані про користувачів. Оскільки найбільш розповсюджені в Україні російські соцмережі, виходить, що Росія володіє найбільш повною картотекою особистих даних українців.
Читайте также: Чи довіряють українці теперішнім політикам
Таке обґрунтування має під собою підстави. Засновник "ВКонтакте" Павло Дуров розповідав, що у грудні 2013 року до нього зверталося ФСБ з вимогою видати особисту інформацію про організаторів груп Євромайдану. Тоді він категорично відмовив росіянам. У 2014 році Павло Дуров продав свою частку "ВКонтакте" і виїхав із Росії. Власниками мережі згодом стала група Mail.ru, яку контролює структура Алішера Усманова, мільярдера, наближеного до Кремля.
У російських спецслужб завдяки популярності цих соцмереж серед українців дійсно є могутній допоміжний засіб для проведення інформаційної війни. А поштовими скриньками на mail.ru, на жаль, досі користуються деякі українські чиновники і навіть силовики.
Але така ситуація була і 3 роки тому, коли починалась російська агресія в Україні. За ці роки влада мало зробила для того, щоб роз’яснити населенню, яку загрозу становлять ці ресурси. Повірте, багатьох людей це дійсно могло б переконати перейти на інші платформи.
Читайте также: Чому виникають культурно-політичні скандали між Польщею та Україною
Для інтернет-провайдерів президентський указ теж став несподіванкою. І якщо деякі з них одразу почали роботу по блокуванню, то інші казали, що не підготували цей механізм.
А от соцмережа "ВКонтакте", судячи з усього, давно була готова до цієї ситуації і в день підписання указу надіслала детальні інструкції користувачам, як обійти заборону. Підлітки, до речі, не панікують і кажуть, що не збираються відмовлятися від улюбленого сайту. Вони його використовували, переважно, для музики, фотографій і спілкування.
Заборонити щось в Інтернеті у добу інформаційних технологій неможливо. Хитрощі, як обійти блокування, відомі давно. Тому влада повністю не перекрила канал доступу до російських соцмереж, як би вона цього не хотіла. Думаю, що частина людей все ж таки перейде в інші соціальні мережі, Facebook, наприклад. А от практика спонтанних заборон, без роз’яснення своїх кроків – це великий мінус. Комунікаційний провал призводить до того, що хтось буде пояснювати це за вас.
Читайте также: Теорія змови: чому українські політики справи проти себе називають політичним замовленням
"Опозиційний блок" вже зробив заяву, що виступає проти цього рішення. Впевнена, що на виборах вони будуть обіцяти молоді та пенсіонерам, які тільки опанували "Однокласники", повернення їхніх улюблених соцмереж.
Та і практика заборон дуже спокуслива. Приклад тієї ж Росії, яка заблокувала багато українських сайтів, показує, що за забороною зовнішніх ресурсів починається блокада внутрішніх, які не подобаються владі. І аргумент для цього дуже легко знайдеться.
Ми все ж таки рухаємось у бік Європи і нарешті отримали безвізовий режим з ЄС, тому маємо переймати європейський, а не російський досвід.
Читайте также: Чому в українській політиці "зрад" поки що більше, ніж "перемог"
Допомогти виграти у гібридній війні, яку веде проти нас Кремль, на мою думку, швидше зможуть реформи, підвищення рівня життя і освіти населення, вивчення англійської, подорожі світом, ніж заборона соцмереж. Адже попри заборону, ми досі залишаємось погано обізнаними у питаннях кібербезпеки і захисту персональних даних. Ось над цим потрібно працювати.