Раніше українці дещо з недовірою ставились до зведення модульних будинків. Головною причиною були поширені міфи, що ці оселі не можуть забезпечити комфортне проживання, є ненадійними у своїй конструкції або ж нагадують невеличкі комірки.

Читайте також Дров'яні печі – альтернативне джерело тепла: як їх обрати та на що звернути увагу

Та 2022 рік кардинально змінив наші уявлення про цю нерухомість. Через цинічні атаки Росії чимало українців, на жаль, зіткнулись із втратою чи пошкодженням житла, а завдяки західним партнерам, меценатам і вітчизняному бізнесу знайшли прихисток у модульних будинках, які обладнані туалетами і душовими кабінками, спальнями та куточками для відпочинку.

А поки українці спільними зусиллями працюють над відновленням зруйнованого, 24 Канал з Vulkan Casino розповідає про всі переваги та недоліки модульних будинків.

Що ж таке модульні будинки та з чого їх створюють

Модульні будинки недаремно називають оселями майбутнього. Секції для цього житла створюються на спеціальних заводах, після чого вони, наче великий конструктор, складаються за лічені дні на заздалегідь підготовленій ділянці. Та це далеко не якась хитка хижина, а повноцінна нерухомість із сучасними фасадом та дизайном.

Модульні будинки – це комфортне енергоефективне житло / Фото Pexels

Звісно, існують різноманітні модульні будинки. І на це зокрема впливає ціль їх використання. Адже планування і якість споруди для постійного проживання можуть суттєво відрізнятись від конструкції тимчасового житла, гаража, дачі або ж модульного мініофісу чи будиночка для баз відпочинку.

Тому при замовленні виробники оцінюють потреби та пропонують найбільш оптимальні варіанти і лише після цього розпочинають виготовлення спеціальних модулів, які згодом перетворюються у споруди.

Головні матеріали, які використовуються при створенні модульних будинків, – це метал і дерево. Саме вони і формують надійний каркас. При цьому метал забезпечує міцність будинку, а дерево – його екологічність. Тому якісні модульні будинки не гнуться від поривів вітру.

Каркас модульних будинків виготовляють із металу та дерева / Фото Shutterstock

При виготовленні модульних будинків враховують погодні умови регіону, де буде встановлене це сучасне житло. А тому поширене твердження про те, що ця оселя не витримає холодної зими, – всього лише вигадка.

В якості утеплювача може використовуватись як базальтова вата, так і пінополістирол. Краще віддавати перевагу першому матеріалу. Базальтова вата має кращі характеристики, зокрема вона стійка до впливу вологи та є вогнетривкою.

Ззовні модульні будинки можна обшивати вініловим або ж металевим сайдингом, об’ємною штукатуркою, дерев’яним брусом чи фіброцементною плитою. Ці матеріали забезпечують сучасний вигляд споруди та виконують функцію захисту від погодних умов.

Отже, популярні міфи про хиткість, ненадійність та неякісність модульних будинків насправді далекі від реальності. Та які ж їхні переваги, і головне – чи є у цих споруд недоліки, розповідаємо далі.

Переваги модульних будинків

Модульні будинки мають чимало переваг, які й впливають на їхню популярність. В першу чергу людям більше не потрібно чекати роки, щоб заселитись у свою нову оселю. Все відбувається швидко та просто.

Якщо команда професіоналів у повному складі виїжджає на об’єкт, споруду встановлять приблизно за тиждень. А от на терміни виготовлення самої конструкції можуть впливати такі фактори:

  • наявність сировини для створення модулів,
  • кількість замовлень у виробника, адже тоді будівельні сегменти виготовляються почергово,
  • складності проєкту: українці можуть замовляти як уже розроблені варіанти будинків, так і житло за власними макетами. В другому випадку потрібен час на консультації експертів, виготовлення самих модулів та правильний їх монтаж.

Загалом же створення та встановлення модульних будинків триває кілька місяців, що у порівнянні з класичним зведенням дому є дуже швидким рішенням.

Модульні будинки розробляють до потреб замовника / Фото Shutterstock

Будинок здається в експлуатацію повністю готовим до проживання. Зокрема, стіни та підлога будуть оздоблені за обраними шаблоном або ж дизайнерським макетом.

Також у модульному будинку є розведена електрика, труби, сантехніка, енергоефективні вікна і навіть міжкімнатні двері. Встановлення конструкції відбувається без будівельного сміття, відтак не потрібно витрачати час і зусилля на прибирання прибудинкової території. Тож все, що залишається новоспеченим власникам такого житла – встановити меблі і почати життя у своїй новій оселі.

Модульні будинки – це комфорт і затишок / Фото Unsplash

Екологічність та енергоефективність – вагомі переваги модульних будинків. Як деревина, так і метал чи утеплювачі не шкодять ані довкіллю, ані здоров’ю власників житла. Ба більше, завдяки правильному підбору матеріалів та врахування їх властивостей модульні будинки є енергоефективними.

Так, мінеральна базальтова вата має низьку теплопровідність, а тому не випускає тепло із помешкання. Будинки зазвичай вже мають систему обігріву, відтак все працює за принципом термоса: прогріте повітря не висковзує з будинку, а залишається в ньому, створюючи затишну температуру.

Крім цього, утеплювач настільки щільно заповнює шпарини модулів, що служить шумоізоляцією. Проте це часто стосується тільки корпусу, а не міжкімнатних стін, тож мешканців будинку не турбуватиме шум ззовні, а от звуки всередині оселі вони будуть добре чути.

Та якщо встановити модульний будинок на околиці міста, або ж неподалік лісу чи гір, шумоізоляція стане недоліком. Адже вам неодмінно захочеться відкрити вікно та почути спів птахів, або ж шум природи.

Недоліки модульних будинків

На українському ринку зараз багато виробників модульних будинків, тому тут представлений досить широкий асортимент і моделей, і матеріалів, з яких їх створюють. Та чи є в цих будинків недоліки? Не будемо приховувати: звісно, є.

Часто модульні будинки є одноповерховими та простими у своєму дизайні. Адже для складніших конструкцій потрібно розрахувати навантаження на фундамент та продумати всі тонкощі монтажу, що за такі короткі терміни вкрай складно. Тож зазвичай модульні будинки мають прямокутну чи квадратну форму, прості у монтажі та створені за заздалегідь розробленими шаблонами.

Модульні будинки зазвичай одноповерхові / Фото Shutterstock

Ці споруди досить мобільні, проте власникам такого житла треба буде витратити додаткові кошти на транспортування модулів на місце їх монтажу. А це, залежно від відстані до заводу, може коштувати немало. Крім цього, не вся місцевість буде придатною для встановлення модульного житла. Все тому, що монтаж цього житла відбувається завдяки габаритним кранам, які повинні мати доступ до обраної локації. Тож на густозаселеній ділянці це зробити складно.

Також варто прискіпливо обирати виробника, ознайомитись із відгуками та якістю вже встановлених ним будинків, щоб оцінити надійність споруди. Адже від матеріалів, з яких виготовлене житло, буде залежати його енергоефективність, а відтак – ваш комфорт та комунальні послуги після заселення.

Цікаво Чи ефективні сонячні панелі: спростовуємо 7 найпопулярніших міфів

Варто врахувати, що тимчасові модульні будинки можуть не мати таких же характеристик, як і ті, що призначені для довготривалого проживання. Зазвичай такі оселі будуть значно дешевшими, не такими просторими та комфортними.

Та головним недоліком будь-яких модульних будинків є їхня недовговічність. Виробники можуть давати гарантії, проте зазвичай вони не перевищують 50 років. Тож з часом такі будинки потребуватимуть капіталовкладень на ремонт та усунення деформацій, зокрема, можливих тріщин у стінах.

Попри ці недоліки, модульні оселі стають альтернативою для тих українців, які постраждали від війни та втратили свою нерухомість. Завдяки каркасним конструкціям можна за короткі терміни отримати житло, не витрачаючи зусилля, час і нерви на процес будівництва. Крім цього, виробники створюють усі умови для комфортного заселення: пропонують готові варіанти модульних будинків, швидкий монтаж та мобільність конструкції. Тож такі оселі – оптимальне рішення для багатьох українців у цих надскладних умовах.