В західних ЗМІ заявляють, що Пекін хоче відігравати більш активну роль у припиненні російсько-української війни. Зустріч з Путіним дозволить Китаю повторити свої заклики не використовувати ядерну зброю.

Варте уваги "Мирний план" Китаю і чому Байдену слід пригадати Війну судного дня: головне зі західних ЗМІ

Захід ставиться скептично

Однак на Заході скептично сприйняли таку дипломатичну ініціативу Китаю, яку вперше проголосив на Мюнхенській конференції з безпеки голова канцелярії комісії із закордонних справ ЦК Компартії Китаю Ван Ї.

Зокрема критики зазнала й обрана дата початку китайської мирної ініціативи. Як заявив Ван Ї, Китай планує розпочати її в роковини повномасштабної війни, 24 лютого.

Як повідомили у ЗМІ, з таким вибором дати Сі Цзіньпін "міг би відвідати Росію у квітні або на початку травня, коли Росія святкує свою перемогу над Німеччиною у Другій світовій війні”. Адже саме з нацистами у Кремлі порівняли легітимну владу України і аргументували цим початок повномасштабної війни.

Варто зазначити, що генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг назвав ідеї мирного плану Китаю "досить туманними". А також підкреслив, що Китай, який є постійним членом Ради Безпеки ООН, не засудив напад Росії на Україну.

Втім зауважимо, що західні лідери обережно привітали заяви головного дипломата Китаю Ван Ї щодо мирного плану як першу ознаку того, що Китай визнає – війна в Україні не може вважатися суто європейською справою. Зокрема голова МЗС Німеччини Анналена Бербок привітала цей крок Китаю, заявивши, що "як постійний член Радбезу ООН, Китай зобов'язаний використовувати свій вплив для забезпечення миру у всьому світі".

Причини занепокоєння

Ще однією причиною є зв'язки Китаю та Росії та тісні стосунки Сі Цзіньпіна та Путіна, які регулярно відвідують один одного. Так, у WSJ зазначили, що за кілька тижнів до початку повномасштабної війни лідери держав зустрілися на Зимових Олімпійських іграх, де проголосили "безмежну" дружбу між країнами.

До теми Глава дипломатії Китаю прибув у Москву під час візиту Байдена в Київ: яку гру веде Пекін

Після цього Пекін надав дипломатичну підтримку Москві та економічний "рятувальний круг" на тлі західних санкцій. Наприклад, за даними ЗМІ, Китай купував російську нафту і газ, а також продав мікрочіпи та інші передові технології, які використовують у військових цілях. Натомість Росія почала активніше використовувати китайську валюту.

Також під час візиту до Москви Ван Ї заявив, що російсько-китайські відносини "міцні як скеля і витримають будь-які випробування мінливою міжнародною ситуацією".

Ба більше, Захід занепокоєний підтримкою Китаєм Росії, та побоюється, що Пекін може бути готовий постачати летальну зброю Москві.

Тож у ЗМІ припускають, що така публічна позиція Пекіна може бути частково спрямованою на протидію зростаючій недовірі до Китаю на Заході. Також Китай також стурбований тим, що Росія може бути значно послаблена, якщо вона зіткнеться з подальшими значними невдачами або поразкою в Україні.

Тож новий план Сі Цзіньпіна стане тестом для відносин Пекіна з Москвою.

Реакція України на китайський мирний план

У WSJ зазначили, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся з Ваном Ї та почув ключові елементи плану Китаю. Він сказав, що Київ чекає на повний текст, перш ніж робити висновки, але зазначив, що принцип територіальної цілісності повинен бути наріжним каменем.

Тому що якщо будь-яка країна допомагає Росії зруйнувати територіальну цілісність України, то порушується принцип. І посил зрозумілий: будь-яка інша може зробити це в будь-якій іншій конкретній ситуації на карті світу,
– сказав він.

Мирний план Китаю: коротко

  • Як заявив на Мюнхенській конференції Ван Ї, війна Росії проти України не має тривати, і її треба терміново закінчувати.
  • У китайській пропозиції щодо мирного врегулювання війни буде наголошено на необхідності дотримання цілей і принципів Статуту ООН. Серед них – суверенітет та територіальна цілісність України.
  • Однак Пекін вважає, що у ході врегулювання конфлікту мають бути враховані законні інтереси всіх держав у сфері безпеки. Тобто Пекін пропонує врахувати "занепокоєння" Путіна.
  • Більш точні пропозиції Китаю поки що не відомі. Однак існують припущення, що Китай пропонуватиме завершення бойових дій за умови припинення постачання озброєння для України.