Чи варто очікувати щось від візиту МАГАТЕ

За даними ЗМІ, місія на ЗАЕС триватиме 4 дні – з 31 серпня по 3 вересня. Те, що вона все ж відбудеться, дуже важливо, однак нетривала присутність експертів на станції навряд чи матиме суттєвий вплив. Про це 24 каналу розказав політолог Олександр Антонюк.

До теми росіяни поки не вийдуть із Запорізької АЕС, – політолог про реальну ефективність місії МАГАТЕ

За його словами, наразі максимум, що може дати приїзд делегації МАГАТЕ на ЗАЕС – це стримати російські війська, щоб вони з дурості не підірвати себе з середини АЕС. На все інше, зокрема й на обстріли станції ззовні, місія не має жодного впливу. Залишається лише сподіватися, що їхній авторитет зможе зіграти нам на користь та хоч трохи вгамувати окупантів.

Політолог пояснив, що оптимальним варіантом була б постійна місія МАГАТЕ, яка б здійснювала контроль того, як на території АЕС поводяться російські окупанти. Під час окупації більшого від них вимагати не доводилося б.

Крім того, представники МАГАТЕ могли б забезпечити повернення ЗАЕС під контроль України з мінімальними пошкодженнями вже тоді, коли ЗСУ звільнятимуть Енергодар.

Він зауважив, що, ймовірно, спершу українські війська обходитимуть Енергодар під час деокупації. А далі його, можливо, візьмуть у кільце. Це дасть передумову для створення переговорної групи, де росіянам запропонують зробити "жест доброї волі", аби вони покинули територію станції та місто без шкоди Запорізької АЕС. Як сказав Антонюк, свого часу так було зроблено на ЧАЕС.

росіяни можуть влаштовувати провокації

А зараз на суттєвий позитивний результат сподіватися не доводиться. Політолог підкреслив, що на обстріли території станції російськими військовими МАГАТЕ впливати не може. Ба більше, є кілька ризиків того, що й під час місії окупанти будуть здійснювати провокації – обстрілювати станцію, звинувачуючи у цьому Україну.

Також не виключено, що через тортури та тиск на кілька сотень працівників АЕС, вони спробують створити потрібну картинку і відкрито проситимуть МАГАТЕ посприяти та рекомендувати, щоб росіяни залишалися на АЕС, адже це саме Україна обстрілює станцію, що є дуже небезпечним.

Політолог Антонюк пояснив, чого чекати від місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС: дивіться відео

В ООН не змогли сказати, хто ж обстрілює ЗАЕС

  • росія постійно бреше, що територію Запорізької АЕС обстрілюють українські військові та вже двічі скликала з цього приводу Радбез ООН.
  • Здавалося б, уже всі мали б зрозуміти, хто є справжнім воєнним злочинцем, що дозволяє собі ядерний шантаж та ставить під загрозу безпеку усієї Європи. Утім, в ООН, схоже засумнівалися в цьому.
  • Так, представник генсека ООН Стефан Дюжаррік відкрито заявив, що у них "немає оцінки того, хто обстрілює ЗАЕС". Тобто він публічно припустив, що за обстрілами може стояти й Україна.