За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології, 41,9% українців вважають, що дебати між кандидатами обов’язково повинні відбутися, ще 26,7% вважають їх бажаними, але не обов’язковими (всього - 68,7% хотіли б, щоб дебати відбулися).
Читайте також: Зеленський – Порошенко: усі відео викликів кандидатів
Дебати є визначальними для фінального вибору, за кого голосувати, для 15% українців. Ще 25% візьмуть до уваги результати, але зазначають, що є і інші фактори, що впливають на їхній вибір. Для 51% дебати не є важливими для вибору, за кого голосувати.
34,5% українців хотіли б унаслідок дебатів краще дізнатися про програму кандидата, 30% – переконатися, що обраний кандидат – та сама людина, за яку хочуть голосувати. Ще 18% хочуть подивитися, як кандидат спілкується. Майже 70% українців хочуть бачити дебати між Зеленським і Порошенком.
Українці чекають дебатів між кандидатами у президенти
Опитування з 9 по 14 квітня 2019 року серед 2004 респондентів по всій Україні за винятком окупованих Росією територій. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3%.
Фонду "Демократичні ініціативи" також проводив своє опитування. Їхні результати: 42% українців відповіли що будуть дивитися їх у будь-якому разі, 31% – якщо вони будуть цікаві і змістовні. Зовсім не будуть дивитись дебати – 21% українців.
Це думки киян стосовно проведення дебатів між кандидатами у президенти, які потраплять у другий тур:
– Я б хотів, щоб були поставлені прямі запитання.
– Хочу, щоб Порошенко відповів на ті питання, які обіцяв на Майдані.
– Що вони, ті кандидати, нам дадуть у тих дебатах?
– Думаю, так. Щоб хоч щось зрушилося для України в кращий бік.
– Я, думаю, вони нічого не вирішать. Вони не потрібні.
Хоч і кандидати наразі активно тренуються у дотепності та оригінальності одне на одному у відеозверненнях, але до реальної розмови про дебати ще не дійшло. Обидва табори поки що активно проводять дебати про дебати. Де вони мають відбутись, у якій формі, хто ставитиме питання та ще десятки нюансів. Наразі відомо, що дискусія у будь-якому разі відбудеться на Суспільному в останню п'ятницю перед другим туром, як це передбачено законом.
Читайте також: Стадіон, аналізи, дебати: чи передбачено законом те, що відбувається в Україні
Модератор дебатів на Суспільному Павло Казарін має на увазі, що один з кандидатів, чи взагалі обидва, можуть не прийти на дебати, адже примусово заставити їх з'явитись на дискусії не можна.
Мені б хотілось, щоб взяли участь двоє кандидатів, але я не будую для себе ілюзій,
– підкреслив модератор дебатів на Суспільному Павло Казарін.
Коротко про історію з дебатами Зеленського та Порошенка: у чому суть?Коли за результатами екзит-полів стало зрозуміло, що до другого туру виборів президента проходять Зеленський та Порошенко, чинний президент викликав шоумена на дебати. Зеленський погодився, хоча невдовзі після цього у його штабі почали шукати всілякі відмовки: мовляв, дебати нікому не цікаві. Згодом Зеленський зняв відеоролик, у якому вже він викликав Порошенка на дебати та висунув умову, що дискусія має відбутися на стадіоні "Олімпійський". І Порошенко погодився, знявши відео у відповідь зі словами: "Стадіон, так стадіон".
А ще Порошенко запропонував Зеленському разом здати аналіз крові на наркотики та алкоголь у медпункті "Олімпійського". Але Зеленський відмовився від аналізів на стадіоні, а натомість запропонував разом здати ці тести у лабораторії Eurolab 5 квітня о 8:00. До слова, засновником клініки є друг Зеленського Андрій Пальчевський.
Зараз Національна суспільна телерадіокомпанія України готується до проведення цих дебатів. Вони точно мають відбутися, адже після підрахунку ЦВК 100% голосів першого туру виборів, Зеленський та Порошенко офіційно пройшли до другого туру. А дебати зазвичай відбуваються перед голосуванням – цього разу 19 квітня.