Таким масштабним жертвоприношенням Сталін хотів усунути усіх хто йому заважав та відзначити 20-річчя Жовтня. Жертвами терору стали 2 мільйони громадян. Кожен 7-ий із них був українцем.

"Виділити землю для спецпотреб НКВС". Таким рішенням Київська міська рада у березні 1937 році передала чекістам шматок лісу в околицях столиці. Тоді в Биківню таємно привозили тіла. Розстрілювали людей в Лук'янівській в'язниці, в підвалах Жовтневого палацу, де знаходилось НКВС, та в підвалах тоді обласного відділення внутрішніх справ.

Читайте також: Передай своїй дружині від мене, – як Сталін жартував над тими, кого збирався розстріляти

Лише за 15 місяців в Биківні у варварський спосіб поховали понад 20 тисяч жертв. І лише частину похованих у Биківні сьогодні опізнали. Поляки у 2000 роках ексгумували своїх співвітчизників. Бо, заразом із запідозреними у зраді чекістами, куркулями, інтелігенцією, нацменшини також зарахували до "ворогів народу".

Місця розташування більшості поховань встановлені. За винятком Криму.

Хоча в цьому регіоні найбільше постраждали від репресій, але більшість поховань не знайдено. І це проблема не тільки останніх років окупації, але і до того. Прорадянські симпатії силових відомств створили перешкоди до пошуку цих поховань,
– зазначив співробітник Інституту національної пам'яті Анатолій Хромов.

А вироки так званим "ворогам народу" в експрес-режимі виносив спеціально створений позасудовий орган – "трійки".

В Союзі велику чистку очолив народний комісар внутрішніх справ Микола Єжов. В Україну для цього спершу прислали Ізраїля Леплевського, а потім Олександра Успенського. У них був план розстрілів та ув'язнень.

8 тисяч було для розстрілу по першій категорії, а 20,8 тисяч – для ув'язнення. Давались додаткові ліміти за вимогою начальника УНКВС,
– розповів дослідник історії радянських спецслужб НАН Роман Подкур.

Ті весь час просили збільшення лімітів. По розстрілах в Україні план перевершили у 20 разів, по ув'язненнях – втричі. Не відставали і в інших регіонах.

У листопаді 1938 року чистку офіційно припинили, "трійки" розформували. На місце Єжова Сталін призначає Берію. Той свого попередника і його поплічників стратив. Мовляв, "за перегини" у 1937 році.

Читайте також: Вальдшнеп Розстріляного відродження, або чому застрелився Хвильовий

У книгах зафіксували імена віднайдених репресований українців за весь час існування Союзу. Втрачені імена тих, кого засуджували "трійки", наразі поновили.

А от закон, який спростить процедуру реабілітації засуджених радянським судом, в Україні ухвалили лише в першому читанні.