7 травня провідні американські індекси обвалилися на 8-9% за 15 хвилин. Поки учасники торгів встигли зрозуміти, що ж відбувається, майже три десятки компаній, біржова вартість акцій котрих оцінювалася станом на 14:42 четверга у 50 млрд. дол. і більше, до 14:47 подешевшали на 45 млрд. дол. Серед них такі компанії як Philip Morris. Одна з найбільш стабільних та успішних компаній - Procter & Gamble, подешевшала на 35%. Деякі фірми поменше, подешевшали майже до нуля. Виникає питання, як можуть акції компаній з обігом у десятки мільярдів доларів перетворитися у нікому не потрібні папірці? Люди перестали їсти, користуватися милом та шампунями, чи палити?
Не треба занурюватись у такі поняття як похідні цінні папери чи деривативи, аби зрозуміти, що фондові ринки існують самі по собі, без прив’язки до реального життя. Але про це вже писано-переписано.
Цього разу, все набагато цікавіше. Все це сталося, через помилку одного з трейдерів! Принаймні так вважають самі трейдери. Кажуть, просто хтось, продаючи акції, замість мільйонів, написав мільярди. Таким чином і обвалив ринок. В результаті загальна вартість акцій, що торгувалися на біржах скоротилася більш ніж на трильйон доларів. Є, правда, ще версії, що це була спланована акція когось із крупних гравців аби потім купити потрібні акції за заниженими цінами, але зараз не про це.
Трейдери недоговорюють іншого. І не тому, що щось приховують, а тому, що для них це настільки повсякденна річ, що про неї не варто і говорити. Фондовий ринок, до речі, так само як і валютний, по суті – те саме, що і казино. Є кілька потужних гравців з грошима, які грають за власною стратегією і точно знають чого хочуть. Вони і формують те, що трейдери називають трендом. Решта – стадо, яке за цим трендом рухається. Якщо Goldman Sachs чи Merrill Lynch продають акції Procter & Gamble, то решта будуть робити те саме. Можливо, навіть не розуміючи навіщо і навіть не задаючись таким питанням. Так, помилкові віртуальні мільярди перетворюються у реальні трильйони збитків.
А тепер найцікавіше. Незважаючи не те, що причиною спаду стала помилка. Падіння перекинулося на ринки інших країн. Не стала виключенням і Україна. Так от саме цих людей, які панічно скидають папери і фіксують прибутки при найменшому чиху в США, в Україні називають такими бажаними закордонними інвесторами. Вони саме ті, хто купує державні облігації України або акції українських підприємств на Лондонській чи Варшавській біржі. Це не Goldman Sachs і не Merrill Lynch. Такі «леви» приходять безпосередньо в Кабмін і кажуть чого хочуть. Потім домовляються. Наш інвестор – ота антилопа чи зебра із загального стада. Яка сама не знає, що їй робити і рухається за трендом.
Сьогодні уряд позичає у них мільярди гривень щомісяця аби заплатити пенсії та зарплати. Завдяки їм, вже третій місяць поспіль, притік валюти в Україну перевищує відтік, що дозволяє гривні твердо триматися на позначці 7,92 за долар. Але що з цим всім буде, якщо хтось знову натисне не ту кнопку?
Вже маємо приклад Греції. Але це не заважає уряду продовжувати позичати і, навіть, обіцяти підвищити соціальні стандарти. Тепер Греції допомагає ЄС. Хто допоможе нам? Експерти кажуть, найближчим часом можемо мати шанс закріпити урок на прикладі Іспанії, Португалії, а можливо, і Великої Британії.
4 хв
Стадний інстинкт
Є кілька потужних гравців які грають за власною стратегією і точно знають чого хочуть. Решта – стадо, яке за цим трендом рухається.
Колонка є особистою думкою автора, редакція 24 Каналу може не поділяти її.