Основна причина швидких фінансових збитків - відсутність грошей у найбільших банках, насамперед, Сполучених Штатів.
По українцях криза вдарила дуже боляче. Це проявлялось всюди: припинення видачі кредитів, депозитів і зарплат клієнтам. У супермаркетах - відсутність продуктів харчування, адже найбільші ритейлери брали позики для закупівлі товару, що означало їхню роботу на постійно зростаючі борги.
У 2010 році почався невеликий ріст. Однак, сподіватися на швидке одуження економіки не слід. Справа в тім, що сьогодні найрозвиненіші держави, Росія, Китай, Бразилія, країни Євросоюзу, виступають за зміну міжнародної системи. Зокрема, проти того, щоб американський долар залишався резервною валютою. Конкретні кроки вже є сьогодні. Так, Китай, який має найбільші державні запаси вже не перший місяць намагається зменшити доляризацію своєї казни. Перехід буде дуже тривалим і складним, адже зміна міжнародніх систем завжди супроводжується катаклізмами (Перша, друга світова, холодна війна).
Дві важливих новини були сьогодні. Перша стосувалась того, що рейтингові агентства погрожують США зниженням рейтингу, яке призведе до багатомільярдних збитків. Друга новина про те, що Барак Обама запропонував конгресу скасувати податкові пільги, які можуть додатково внести в держбюджет 72 млрд. дол. Сума для американської економіки невелика, однак сьогодні вона дуже потрібна.
В таких умовах, всі чекають рішення вищого законодавчого органу США про можливе збільшення максимально допустимої межі державного боргу. На сьогодні, він складає 14,3 трильйонів доларів. Тепер американська адміністрація має кілька тижнів, щоб уникнути дефолту, який може статися вже після 2 серпня, у разі відмови конгресу підтримати підвищення критичного рівня.
Ситуація дуже складна, можливо, ще гірша ніж два роки назад. Нам, простим смертним уявити 14,3 трильйона доларів складно, а що вже говорити за те, як вона впливає на стан американської економіки.
Конгрес може відмовити Обамі, котрий пропонує підвищити стелю держборгу на 2,4 трильйона доларів, адже незабаром вибори президента і республіканці хочуть повернути владу у свої руки, яку втратили в 2008. Звичайно, Білий дім буде тиснути на законодавців і залякувати їх банкрутством країни. Ви уявляєте, що буде у разі оголошення дефолту Сполучених Штатів? Нам буде всім гаплик, бо українська економіка нашпігована доларами, які стануть нікому не потрібними папірцями.
Добре, а якщо все-таки дозволять збільшити стелю державного боргу? Що тоді? А, нічого, бо проблеми тільки відтермінують до дня виборів, а там вже будуть знову щось думати. Не варто забувати, що КНР, ЄС, Росії не вигідне банкрутство США, адже світом править "хворий" долар, а американські корпорації представлені навіть у найбідніших країнах. Тому вони можуть дати деяку рятівну суму для Вашингтона, але, повторююсь, справи це не вирішить.
Якби там не було, нам слід готуватися до найгіршого, бо краще підготуватися до цього заздалегідь, ніж потім проклинати той день, коли ми читали цю новину і нічого не вдіяли. А зміни будуть, і будуть вони дуже скоро, адже економічні процеси є незворотніми!!!