Гренландія без льоду

Геологи отримали докази того, що осадові породи безпосередньо під нинішнім крижаним щитом відкладались у вільному від льоду середовищі в період помірного потепління з 424 000 до 374 000 років тому. Це танення спричинило підвищення рівня моря на земній кулі щонайменше на 2 метри.

Дивіться також Найбільш сонячне місце на Землі отримує стільки ж світла, скільки й Венера

Це перший незаперечний доказ того, що більша частина гренландського крижаного щита зникла з настанням потепління,
– каже геофізик з Університету Вермонта Пол Бірман.

Вчені вивчили кварц зі зразка породи. Всередині нього накопичилися ізотопи берилію та алюмінію, які утворюються в землі під впливом космічних променів. Саме завдяки цьому вдалося встановити, як довго породи лежали на відкритій поверхні – приблизно 14 000 років.

Нове дослідження показує, що острів повністю розтанув і вкрився рослинністю в період "міжльодовикового періоду". Температури тоді були такими ж або трохи теплішими, ніж сьогодні. Після цього він знову почав замерзати.

А що сьогодні

Найімовірніше, крижаний щит Гренландії більш чутливий до антропогенної зміни клімату, ніж вважалося раніше. У найближчі століття мерзлота необоротно і швидко розтане, вважають учені. Розуміння минулого Гренландії дуже важливе для прогнозування реакції на потепління клімату в майбутньому.

Якщо розтопити тільки частину Гренландського крижаного щита, рівень моря різко підвищиться. Моделюючи темпи танення і реакцію на високий рівень вуглекислого газу, ми бачимо, що рівень моря підніметься на метри, а можливо, і на десятки метрів. А потім подивіться на висоту Нью-Йорка, Бостона, Маямі, Амстердама, на Індію та Африку – більшість мегаполісів розташовані приблизно на рівні моря,
– зауважила професорка Теммі Ріттенур.

Ми вже маємо свідчення того, що Гренландія швидко тане.

  • Ще у 2021 році спостереження виявили, що лише за один спекотний липневий день там розтануло 8,5 мільярда тонн льоду.
  • Через кілька тижнів на острові вперше за всю історію спостережень пішов дощ. Це швидко назвали природною катастрофою, оскільки рідкі опади в цьому регіоні мають довготривалі негативні наслідки.
  • У 2023 році вчені заявили, що льодовиковий щит Гренландії дуже близький до точки неповернення, після якої реагувати буде вже пізно.