"Парламент є, але, на жаль, він сьогодні втратив кість майданчика для політичних дебатів, він втратив роль місця, де виробляється політичний порядок денний, де виробляється стратегія національного розвитку. Це загрожувати може тим, що просто будуть неякісні законопроекти, тому що опозиція, окрім критики, окрім скандалу все ж таки іноді вносила і достатньо цікаві пропозиції", - каже політолог Вадим Карасьов.
З початку тижня опозиція марно намагалася достукатися до справедливості чи бодай до генпрокурора. Вимагали послухати від нього про бійку в парламенті, а також звільнити з посад міністра екології Миколу Злочевського та керівника "Укрспецекспорту" Юрія Саламатіна, які були особливо активними у з’ясуванні стосунків між депутатами.
"Хто вимикав світло, хто дав команду, хто відкривав двері - хто дав команду. Без визначення цього ми матимемо спотворену інформацію", - каже народний депутат, БЮТ-Батьківщина Володимир Бондаренко.
"Вимагаємо перекваліфікацію справи з "перешкоджання діяльності" на справу "по побиттю з нанесенням тяжких тілесних ушкоджень", і вважаю, що хоча б в цьому потрібно поставити край знищенню демократії та встановленню авторитарного режиму", - каже народний депутат, НУ-НС Олесь Доній.
Завжди нейтральний голова парламенту Володимир Литвин порадив опозиції не "зариватися". Мовляв, і ті не без гріха.
"Давайте будемо слухати інформацію починаючи за царя Гороха, від блокування чи захоплення щитової, день коли розглядались Харківські угоди. І підемо вище. Ви ж прекрасно розумієте, що це черговий виток напруження і протистояння у Верховній Раді", - каже голова Верховної Ради України Володимир Литвин.
"Ми не в дитячому садку, щоб запрошувати батьків, щоб вони прийшли замість нас і розібралися, що відбуватися тут. Тому ми підтримаємо незважаючи ні на що вашу пропозицію з приводу того, щоб виступив тут генпрокурор з аналізом всіх подій, що відбувалися в залі", - каже голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.
Опозиція не послухалася - і майже цілий тиждень намагалася ігнорувати засідання Парламенту.
"Цинізм очевидний - наша фракція в таких умовах приймати участь далі в засіданнях не буде. До розслідування справи і покарання винних за побиття депутатів і припинення репресій", - каже народний депутат, БЮТ Сергій Соболєв.
У Генеральній прокуратурі тим часом побиття перетворилося на "силове протистояння".
"Порушено кримінальну справу щодо подій які мали місце у цій залі 16 грудня і всі обставини будуть предметом прокурорського розслідування", - каже заступник генпрокурора України Євген Блажівський.
Депутати на загал подіями 16 грудня не переймаються. Один з обвинувачених опозицією - екологічний міністр - заявляє - у бійці участі не брав - лише дивився. Його колега додає - завжди так було: наб`ють один одному пики - і в буфет!
"У мене була назначена зустріч з одним із депутатів. Ну так треба подивитися це, якщо я говорю, що цього немає - значить цього немає. На відео видно - я відкрив двері і пішов звідти. Все", - каже міністр екології та природних ресурсів України Микола Злочевський.
"Існує таке негласне правило, як на футбольному полі, так команди виступають гравці за різні команди, там б'ються, іноді не по правилах,а потім закінчується все це в буфеті. За 20 років жодного притягнення до якогось відповідальності жодного депутата з різних фракцій за дії вчинені саме в залі,я підкреслюю, не було", - каже народний депутат, ПР Володимир Макеєнко.
А поки опозиція галасувала за бійку, Верховна Рада нашвидкуруч, без обговорень призначила нового голову Нацбанку та ухвалила бюджет-2011.
Підбиваючи підсумки тижня і року загалом, і опозиція, і навіть позафракційні депутати визнають: хвалитися народним обранцям немає чим.
"В році не відбулося жодної кінцевої реформи і тому надіятися, що він залишиться в історії не доводиться", - каже народний депутат, позафракційний Тарас Чорновіл.
"Хвалитися нема чим, як правило депутати говорять про рік втрачених можливостей, я б сказав би більше - рік, який все-таки відкотив Україну назад. Утворилася влада, утворився правлячий режим, який найбільш червоний за всі роки незалежності", - каже народний депутат, НУ-НС Іван Заєць.
До закриття сьомої сесії, яке відбудеться 14 січня, депутати мають працювати в комітетах. А із зимових канікул під купол повернуться вже 1 лютого.